Każdy będzie mógł zainwestować w Mieszkanie Plus

Mateusz Morawiecki zainaugurował konferencję "Mieszkanie Plus w samorządach". Wicepremier i minister rozwoju spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

2016-12-13, 13:51

Każdy będzie mógł zainwestować w Mieszkanie Plus
Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG, Zbigniew Krysiak z SGH i Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości . Foto: PR24/MS

Posłuchaj

Plus gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG, Zbigniew Krysiak z SGH i Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości (Wojciech Surmacz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Podczas konferencji Związek Miast Polskich oraz Giełda Papierów Wartościowych podpisały także "Koalicję Mieszkanie Plus".

Zdaniem Włodzimierza Stasiaka, wiceprezesa BGK Nieruchomości giełda jest również istotnym partnerem w realizacji programu Mieszkanie Plus.

- Luka na rynku mieszkaniowym jest olbrzymia, żeby ją zamknąć, potrzebna jest aktywizacja olbrzymich zasobów kapitałowych. Bardzo duża jest zatem rola rynków kapitałowych, które powinny umożliwić zrealizowanie tego programu. W konsekwencji na giełdzie mają pojawić się tzw. REIT- y (Real Estate Investment Trust), czyli przedsięwzięcia wspólnego inwestowania w nieruchomości. REIT-y to wehikuły inwestycyjne, które cechują się transparentnością podatkową rozumianą, jako uniknięcie podwójnego opodatkowania dla drobnych inwestorów. Obecny projekt ustawy zakłada, że REIT-y będą miały charakter spółek akcyjnych notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Wymóg notowania zapewnia transparentność, która przy tego rodzaju działalności jest bardzo istotna. Uważam, że również należy rozszerzyć możliwości inwestycji podmiotowo o fundusze inwestycyjne – wyjaśnia gość.

Więcej mieszkań komunalnych

W ocenie Janusza Kowalskiego, wiceprezesa PGNiG, program sprawi, że poprawi się sytuacja mieszkaniowa bardzo wielu Polaków.

REKLAMA

- Bardzo istotne jest to, że program Mieszkanie Plus jest w stanie zapełnić lukę mieszkań na wynajem. Należy podkreślić również pozytywną rolę inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, zmiany zasad przydziału i gospodarowania lokalami komunalnymi. Wszystkie gminy posiadają ogromny zasób komunalny, który dziś jest sprzedawany za bezcen, za 10-30 proc. Dodatkowo ten zasób jest w rękach osób, które dobrze zarabiają. Może nie większości, ale jakieś 30-40 proc. jest takich osób, które stać na wynajęcie mieszkania z programu Mieszkanie Plus. Ważne jest propozycja ministra Adamczyka, by wprowadzić umowy czasowe. Ta zmiana spowoduje, że duża część Polaków dostanie mieszkania komunalne. Te dowie inicjatywy zatem świetnie ze sobą współgrają  – podkreśla gość.

Zrównoważony rozwój

Prof. Zbigniew Krysiak z SGH zgadza się z przedmówcami, że rynek kapitałowy odegra ważną rolę w realizacji rządowego programu.

- Narodowy Program Mieszkaniowy zawiera program Mieszkanie Plus, który ma trzy ważne elementy, według mnie, są one bardzo dobrze zsynchronizowane. Wydaje się, że programie widać spójną wizję z planem na rzecz zrównoważonego rozwoju – dodaje.

Wojciech Surmacz, abo   

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej