Rodzina 500 Plus: tylko cel socjalny udało się osiągnąć

Program Rodzina 500 Plus znacząco wpływa na obniżenie ubóstwa wśród dzieci i ich rodziców, wynika z raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.

2016-12-19, 13:31

Rodzina 500 Plus: tylko cel socjalny udało się osiągnąć
Bartek Godusławski, Maciej Stańczuk i Marek Zuber. Foto: PR24/MS

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Maciej Stańczuk wiceprezydent Pracodawców RP, Marek Zuber ekonomista, Bartek Godusławski publicysta Pulsu Biznesu (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Autor raportu, profesor Ryszard Szarfenberg podkreśla, że dokładne dane będą znane w drugiej połowie przyszłego roku, ale z szacunków już wynika, że dzięki świadczeniom 500 Plus ubóstwo w Polsce obniży się o kilkadziesiąt procent.

Cel socjalny można było osiągnąć taniej

Bartek Godusławski publicysta Pulsu Biznesu uważa, że to bardzo dobre dane, chociaż należałoby Program zmodyfikować tak, aby pomoc trafiała do najbardziej potrzebujących.

- Spada relatywne ubóstwo. To jeden z celów tego programu. Moim zdaniem należy jednak krytykować powszechność programu 500 Plus, który trafia w wiele miejsc, w których nie jest potrzebny. Należałoby ten program poprawić, by trafiał do rodzin najuboższych i przede wszystkim do rodzin wielodzietnych, bo tam ubóstwo jest największe. Udało się osiągnąć cel socjalny, jednak cel demograficzny nie został osiągnięty. Przedstawiono ten program jako kosztowny, bo demografia wymaga dużych nakładów. Socjalnie można było zrobić ten program ze znacznie większą odpowiedzialnością budżetową – podkreśla gość.


Posłuchaj

Bartek Godusławski publicysta Pulsu Biznesu: cel socjalny został osiągnięty 1:16
+
Dodaj do playlisty

Potrzebne są zmiany

Marek Zuber ekonomista zgadza się z tym, że cel socjalny został osiągnięty i że potrzebne są pewne zmiany w Programie.

REKLAMA

- Trzeba go poprawić w kwestii przeznaczania środków. Należy wprowadzić zmiany, ale może jeszcze nie w przyszłym roku. Mamy za mało danych, by precyzyjnie określić komu nie dać, albo dać na innych zasadach. Może jakiejś grupie osób należy ten program wprowadzić w formie odpisania od podatku PIT. Program miał trzy cele socjalny, demograficzny i miał inwestować w jakość społeczeństwa, na przykład w kwestii edukacji. Pierwszy cel został zrealizowany, dwa pozostałe nie wiadomo. Ja bym wprowadził jeszcze czwarty cel, by pieniądze z Programu były wydawana na produkty polskich firm, które są produkowane w kraju – wyjaśnia ekspert.


Posłuchaj

Marek Zuber ekonomista: warto wprowadzić zmiany 1:13
+
Dodaj do playlisty

Problemy z finansowaniem

Maciej Stańczuk wiceprezydent Pracodawców RP zwraca większą uwagę na zapewnienie finansowania Programu.

- Każda inicjatywa wydatkowa powinna być uzupełniona o plan pozyskania funduszy, wtedy sytuacja byłaby uporządkowana. Rozumiem badania, które mówią, że program Rodzina 500 Plus przyczynił się do likwidacji biedy i ubóstwa w Polsce. Tu jest konsensus między ugrupowaniami politycznymi, by się z tego programu nie wycofywać, tylko go racjonalizować. Istotna jest kwestia finansowania tego programu. Nie powinniśmy przekroczyć 3 proc. deficytu budżetowego – dodaje.


Posłuchaj

Maciej Stańczuk wiceprezydent Pracodawców RP: o finansowaniu programu 1:39
+
Dodaj do playlisty

Rząd zakłada, że program będzie finansowany ze zwiększenia ściągalności podatków.

REKLAMA

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że program  "Rodzina 500 Plus" obejmuje 3,79 mln dzieci czyli 55 procent wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia. Do końca listopada do rodzin trafiło 15,1 mld złotych.

A od lutego świadczenie Rodzina 500 plus będzie można dostać w jednym banknocie. Nowy banknot o nominale 500 złotych zostanie wprowadzony do obiegu 10 lutego 2017 roku. Na banknocie znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej