Fundusz dla innowacyjnych naukowców i firm
Pierwsze inwestycje pod koniec przyszłego lub na początku 2018 roku. Specjalny fundusz będzie inwestował w najbardziej ryzykowne, ale także najbardziej zyskowne pomysły polskich naukowców i przedsiębiorców. Dzięki temu polska gospodarka ma stać się bardziej nowoczesna.
2016-12-28, 15:08
Posłuchaj
Minister nauki Jarosław Gowin powiedział, że fundusz będzie miał na inwestycje około 2 miliardów złotych. Mają to być środki zarówno publiczne, jak i prywatne. Podobne fundusze w zamian za pieniądze przejmują część udziałów w spółkach komercjalizujących wynalazki. Wicepremier Gowin poinformował, że po czterech latach zaangażowania fundusz będzie sprzedawał swoje udziały w firmach, które wcześniej wspierał.
Fundusz ma środki, żeby inwestować w komercjalizację wynalazków
Szef resortów rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że fundusz ma wystarczające środki, żeby inwestować w komercjalizację wynalazków. Według wicepremiera, większym wyzwaniem będzie znalezienie wynalazków, które mają potencjał do zaistnienia na rynku. Mateusz Morawiecki ma nadzieję, że za pół roku lub za rok okaże się, iż fundusz jest zbyt mały w stosunku do potrzeb.
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, profesor Maciej Chorowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznaje, że finansowanie komercjalizacji badań jest ryzykowne. Według niego, sukcesem będzie przejście kilku spośród kilkudziesięciu firm z kategorii małej do średniej lub dużej. Porażką, jak twierdzi profesor Chorowski, byłby brak korzyści dla gospodarki.
Umowa między NCBiR a Polskim Funduszem Rozwoju ma pozwolić na sfinansowanie komercjalizacji badań, prowadzonych przez naukowców i firmy. Działalność funduszu może wesprzeć komercjalizację wynalazków w branżach biotechnologicznej, materiałowe czy energetycznej.
abo
REKLAMA