"Dama z gronostajem" własnością państwa. Cała kolekcja Czartoryskich kupiona za 100 mln euro

Umowa na zakup kolekcji książąt Czartoryskich podpisana.

2016-12-29, 16:14

"Dama z gronostajem" własnością państwa. Cała kolekcja Czartoryskich kupiona za 100 mln euro
Znajdujący się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie "Portret damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, jest jednym z najcenniejszych krajowych muzealiów. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

Adam Czartoryski o sprzedanej kolekcji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie dokument podpisali minister kultury Piotr Gliński i Adam Karol Czartoryski. Na rzecz Skarbu Państwa przechodzi całość kolekcji wraz z budynkami muzeum.

Gliński: kolekcja Fundacji Książąt Czartoryskich kupiona za 100 mln euro

Kolekcja Fundacji Książąt Czartoryskich została zakupiona za 100 mln euro - poinformował w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jak dodał, to "ułamek" wartości kolekcji.

Fundacja Czartoryskich przekazuje państwu "Damę z gronostajem". Wartość zbiorów to 10 mld złotych

Źr. TVN24/x-news

MKiDN podpisał w czwartek z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

REKLAMA

Zakupione zbiory liczą 86 tys. obiektów muzealnych

Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych; trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Perła kolekcji: obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”

"Od 1991 z sukcesem starałem się zaprezentować na świecie „Damę z gronostajem” (...) w ten sposób promując polska sztukę i zachęcając ludzi na całym świecie do tego, aby odwiedzili resztę kolekcji i resztę zbiorów w Polsce. Właściwie to podążam śladami moich przodków" - powiedział książę Adam Karol Czartoryski podczas uroczystości.

W kolekcji znajdują się bezcenne dla naszej historii dokumenty i pamiątki. Najbardziej znane dzieła ze zbiorów to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. W kolekcji są też m.in. grafiki Rembrandta, rysunki Augusta Renoira, akt Hołdu Pruskiego z 1525 r., czy rękopisy "Roczników" Jana Długosza.

Premier o zakupie Zbioru Czartoryskich

Premier Beata Szydło cieszy się z przekazania narodowi polskiemu Zbioru Czartoryskich.

Szefowa rządu wskazała, iż zakup kolejnych dzieł sztuki przez państwo to przykład inwestycji w dziedzictwo.

W tym samym kontekście wypowiedziała się też o przeznaczeniu przez Radę Ministrów pieniędzy na utworzenie polskiego wydziału na uniwersytecie w Cambridge:

̶  To są wydarzenia, które wpisują się politykę budowania tożsamości, powrotu do korzeni i pielęgnowania tego, co tworzy nasz narodowy potencjał - wskazała Beata Szydło.

REKLAMA

IAR, PAP, abo, jk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej