Współpraca z Indiami to ogromna szansa dla naszej gospodarki

Polska powinna dążyć do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami, bo Indie to ogromny gospodarczy potencjał, mówili goście Pulsu Gospodarki.  

2017-01-11, 13:26

Współpraca z Indiami to ogromna szansa dla naszej gospodarki
Od lewej: Marcin Roszkowski, Monika Kurtek i Marek Kłoczko; foto: PR24/MR

Posłuchaj

Puls gospodarki 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego, Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

10 tysięcy przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów bierze udział w VIII Szczycie Gospodarczym w Gudżaracie w Indiach. Są tam także polscy przedsiębiorcy. Indie to bardzo szybko rozwijająca się gospodarka i warto przy takich okazjach promować swoich przedsiębiorców, bo potencjał Indii jest niesamowity.

- Indie to druga po Chinach gospodarka, która będzie dominowała w świecie za 30, 40 i 50 lat. Dobrze, żeby nasi przedsiębiorcy mieli tam otwarte drzwi, nabierali doświadczeń. Rynek i potencjał również ludnościowy jest ogromny. Indie i Chiny w pewnym momencie wejdą w rywalizację, a Polska znajduje się na Jedwabnym Szlaku. Może nasze położenie geograficzne przestanie być przekleństwem, jak to było w ciągu ostatnich kilkuset lat, tylko wreszcie zaczniemy na tym zarabiać - mówi Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego.


Posłuchaj

Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego: warto mieć dostęp do indyjskiego rynku 0:39
+
Dodaj do playlisty

 

Duże możliwości współpracy

Dziś nasza administracja otworzy spotkanie "Forum Biznesu", gdzie ma zostać zaprezentowana sektorowa oferta polskich firm biorących udział w delegacji. Nasza rządowa delegacja spotka się z szefem indyjskiego ministerstwa energii, górnictwa i odnawialnej energii. Indie to rynek, któremu powinniśmy poświęcać dużą uwagę, bo są tam olbrzymie szanse rozwoju dla naszych firm - dodaje Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, jak mówi Indie powinny być dla nas krajem bardzo ważnym

REKLAMA

- Dwustronne stosunki zarówno handlowe, jak i inwestycyjne nie są obecnie na miarę naszych możliwości. Warto dbać o to, żeby były lepsze. Indie to rynek trudny, ale jednocześnie wymarzony dla naszych przedsiębiorstw. Oni potrzebują tego, co my mamy, czyli technologii zarówno w przemyśle spożywczym, ambitny program rozwoju energetyki i górnictwa. Mówię, o maszynach, o sprzęcie. Taki szczyt ma raczej charakter prestiżowy. Cieszę się, że po raz kolejny Polskę reprezentuje wicepremier – tłumaczy gość.


Posłuchaj

Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego: warto mieć dostęp do indyjskiego rynku 0:58
+
Dodaj do playlisty

Zgadza się z tym Monika Kurtek, jak mówi Polska powinna dążyć do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami, szczególnie biorąc pod uwagę zmiany w europejskiej, ale też światowej gospodarce.

- Udział Polski w tego rodzaju szczytach ma wymiar pozytywny, polegający głównie na promocji. Weźmy pod uwagę, że nie wiadomo co się w najbliższym czasie wydarzy w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo, że polityka Donalda Trumpa raczej będzie zmierzała w kierunku protekcjonalizmu, czyli bardziej ograniczania się do własnego terytorium. W Unii Europejskiej czeka nas Brexit, pole do nawiązywania kontaktów nowych będzie ograniczone. Relacja handlowe z Rosją są zamrożone, więc Azja wydaje się naturalnym kierunkiem – dodaje.  


Posłuchaj

Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego: Azja wydaje się naturalnym kierunkiem 0:48
+
Dodaj do playlisty

Po 10 miesiącach 2016 roku obroty handlowe ogółem z Indiami wyniosły ponad 2 miliardy 340 milionów dolarów i wzrosły o 27 procent w stosunku od analogicznego okresu z 2015 roku.

REKLAMA

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej