Mikropożyczki szansa dla przedsiębiorczych

Od początku lat dziewięćdziesiątych Fundacja Wspomagania Wsi udzieliła drobnym przedsiębiorcom działającym na obszarach wiejskich około dwudziestu tysięcy mikropożyczek.

2017-01-11, 15:48

Mikropożyczki szansa dla przedsiębiorczych
Na pożyczki mogą liczyć przedsiębiorcy z kilku wybranych województw. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O mikropożyczkach w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Umożliwiło to rozpoczęcie działalności gospodarczej wielu mieszkańcom terenów wiejskich, rozwój już istniejących firm, a także stworzenie nowych miejsc pracy. Również w tym roku drobne pożyczki pozostaną najważniejszą formą wspierania rozwoju przedsiębiorczości na wsi, wyjaśnia pracująca w Fundacji Anną  Kosidło.

- Zawsze staramy się dawać przedsiębiorą pożyczki szyte na miarę. Są to niewielkie pożyczki ze stałego źródła. Wspierają one małe przedsiębiorstwa rodzinne. W tej chwili maksymalna kwota to 40 tyś. zł. Na pożyczkę mogą liczyć wszyscy, którzy maja rozpoczętą działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności może być nawet datowane na wczoraj – podkreśla rozmówczyni.

Kto ma szansę na pieniądze?

Na pożyczki mogą liczyć przedsiębiorcy z kilku wybranych województw zamieszkiwanych przez ludność  o niskim poziomie zamożności.

- Nasza działalność pożyczkowa odbywa się w obszarze Polski Wschodniej, czyli od Podkarpacia przez województwo Lubelskie, Świętokrzyskie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, do Kujawsko-Pomorskiego. Zależy nam by te tereny się rozwijały, bo poziom przedsiębiorczości jest dość niski. Pożyczki są bardzo tanie, oprocentowania nie ma, jedyną opłatą, którą ponosi pożyczkobiorca jest opłata za pomoc w przygotowaniu wniosku dla doradcy pożyczkowego, który z nami współpracuje. Druga opłata, która jest niezależna od nas, to jest 2 proc. od kwoty pożyczki składana w urzędzie skarbowym. Jest to podatek od czynności cywilno-prawnych, tzw. PPC3 – wyjaśnia gość.

REKLAMA

Ważna rola doradcy

Istotną rolę w programie pożyczkowym odgrywają doradcy.

- Doradcy pożyczkowi, to niezależni przedsiębiorcy. Do zadań doradcy należy informowanie o tym, że są pożyczki dla przedsiębiorców. Doradcy pomagają złożyć wniosek pożyczkowy i analizują to przedsięwzięcie. Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem pożyczki, jak również zainteresowanych współpracą z Fundacją w charakterze doradcy pożyczkowego serdecznie zapraszamy do kontaktu – dodaje.

Wsparcie finansowe z Fundacji Wspomagania Wsi otrzymało już    około 16 tysięcy  wiejskich przedsiębiorców. Część z nich korzystała  z pomocy kilkakrotnie.

Dariusz Kwiatkowski, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej