Rating Polski bez zmian. "Decyzje agencji Fitch i Moody's oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski"

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek ratingi Polski dla zobowiązań w walucie zagranicznej i złotych na poziomie A- z perspektywą stabilną - poinformowała agencja w komunikacie. Natomiast Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

2017-01-15, 00:34

Rating Polski bez zmian. "Decyzje agencji Fitch i Moody's oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski"
. Foto: Panthermedia

Posłuchaj

Opłaca się mieć wysoki rating po to, aby pozyskiwać na rynku finansowym środki po niskim koszcie – tłumaczy Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Decyzje agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski - powiedział w sobotę wicepremier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ogłoszonego w piątek ratingu Polski. Agencja Fitch podtrzymała rating na poziomie A-, z perspektywą stabilną, a Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu.

"

Mateusz Morawiecki Decyzje obu agencji ratingowych oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski.

Jak mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w sobotę w radiu RMF FM, piątek 13 to był bardzo dobry dzień dla Polski. Jego zdaniem decyzje obu agencji ratingowych "oznaczają wysoki poziom wiarygodności" Polski. Dodał, że to "dobra wiadomość, bo nie podnoszą się koszty dla polskiej gospodarki".

Zgodnie z komunikatem Fitch, ratingi Polski wspierają solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwa polityka pieniężna.

Fitch: przewidywalność polityki i klimat polityczny pogorszyły się

Jednocześnie agencja zauważyła, że przewidywalność polityki i klimat polityczny pogorszyły się, zwiększając ryzyko "w dół" dla prognoz gospodarczych i fiskalnych Fitcha. Zwrócono uwagę na niekonwencjonalne posunięcia rządu w 2016 roku: wprowadzenie podatku od banków, obniżenie wieku emerytalnego (od 4 kw. 2017 r.) oraz poluzowania fiskalnego, pomimo wysokiego wzrostu PKB.

"Wiele zmian doprowadziło do napięć w kraju i krytyki z zagranicy, w tym ze strony Komisji Europejskiej. Najnowszym przykładem zwiększonej polaryzacji politycznej była awantura związana z głosowaniem budżetu na 2017 w grudniu ub.r., które opozycja uznała za nielegalne, a które wywołało duże demonstracje" - napisano w komunikacie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

rating 1200.jpg
Rating Polski: od niego zależy, czy nowi inwestorzy pojawią się na GPW

"Wzrost gospodarczy w 2017 r. 3 proc., w 2018 r. 3,2 proc."

Fitch spodziewa się wzrostu gospodarczego w Polsce w tym roku w wysokości 3 proc. i w wysokości 3,2 proc. w 2018 r. Zgodnie z szacunkami agencji, zeszły rok zamknął się wzrostem w wysokości 2,7 proc. Jednocześnie Fitch zakłada wzrost deficytu sektora finansów publicznych w bieżącym roku do 3 proc. z szacowanego 2,5 proc. w 2016 r.

Według Fitch popyt będzie korzystać na przyspieszeniu wydatkowania funduszy UE, spadku stopy bezrobocia oraz wsparciu finansowym dla rodzin w postaci programu 500+.

Największe zagrożenia dla polskiej gospodarki

Do najważniejszych ryzyk dla perspektyw polskiej gospodarki Fitch zaliczył niepewny popyt ze strony głównych partnerów handlowych Polski w UE (80 proc. eksportu ogółem) i potencjalny negatywny wpływ niepewności w polityce gospodarczej, a także wpływ napięć politycznych na inwestycje.

Zdaniem agencji ostatnie propozycje dotyczące kredytów hipotecznych w CHF znacząco osłabiły ryzyko dla sektora bankowego. Koszty związane ze zwrotem spreadów walutowych dla kredytobiorców, mimo że są nadal relatywnie wysokie, nie powinny stanowić problemu dla banków.

W komunikacie wyjaśniono, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymania wysokiego tempa wzrostu PKB oraz dalszego zmniejszania długu zagranicznego. Natomiast obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku oznak osłabienia poziomu 3 proc. deficytu względem PKB jako kotwicy dla deficytu finansów publicznych oraz w przypadku pogorszenia sytuacji makroekonomicznej, co może skutkować pogorszeniem klimatu inwestycyjnego, niestabilną sytuacją makroekonomiczną lub spadkiem PKB.

Decyzja Moody's

Agencja Moody's podała natomiast w piątek w komunikacie, że 13 stycznia nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

Ocena ratingowa Polski pozostała niezmieniona na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą negatywną.

REKLAMA

Ekonomista z BZ WBK: to dobra wiadomość dla rządu

Piątkowe informacje z agencji ratingowych to dobra wiadomość dla rządu; koszty finansowania długu nie wzrosną - mówi ekonomista z BZ WBK Piotr Bielski.

"

Piotr Bielski To oczywiście dobra wiadomość dla rządu i ministra finansów, bo oznacza, że koszty obsługi polskiego długu nie będą wyższe.

Bielski przyznał, że były argumenty za pogorszeniem się ratingu Polski; wskazał przede wszystkim na obniżenie wieku emerytalnego i gorsze perspektywy wzrostu.

- Najwyraźniej nie był to powód wystarczający - zaznaczył, dodając, że znaczenie mogło mieć także to, iż wykonanie budżetu za 2016 rok będzie znacznie lepsze, co stwarza też korzystną perspektywę budżetową na 2017 rok.

- Tym niemniej te decyzje mnie trochę dziwią, bo sytuacja polskiej gospodarki jest gorsza niż dwa lata temu. Wtedy gospodarka rozwijała się szybciej, a stabilność finansów była większa, więc wiarygodność kredytowa Polski była większa - podkreślił. Tymczasem, dodał, brak zmian ratingów wskazuje, że wówczas było podobnie jak teraz.

Zdaniem ekonomisty w poniedziałek nie należy spodziewać się jakiejś szczególnej reakcji rynków, bo konsensus zakładał, że ratingi nie ulegną zmianie. - To oczywiście dobra wiadomość dla rządu i ministra finansów, bo oznacza, że koszty obsługi polskiego długu nie będą wyższe - podkreślił Bielski.

Główny ekonomista BCC: problemy prawne dot. budżetu dla agencji drugorzędne

Piątkowe decyzje agencji ratingowych wobec Polski pokazały, że problemy prawne dotyczące uchwalenia budżetu mają dla nich drugorzędne znaczenie - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

"

Stanisław Gomułka Obie agencje uznały najwyraźniej, że problemy prawne, związane z przyjęciem budżetu na 2017 rok, mają drugorzędne znaczenie i nie wpłyną istotnie na postrzeganie Polski przez inwestorów i nie podważą zaufania do Polski.

- Obie agencje uznały najwyraźniej, że problemy prawne, związane z przyjęciem budżetu na 2017 rok, mają drugorzędne znaczenie i nie wpłyną istotnie na postrzeganie Polski przez inwestorów i nie podważą zaufania do Polski - komentuje Gomułka. - Uznały też, że nie będzie problemów w relacjach Polski z UE - dodaje.

Zdaniem eksperta agencje zapewne brały po uwagę takie okoliczności, jak obniżenie wieku emerytalnego, choć z drugiej strony musiały zauważyć, że rząd wycofał się z dwóch kosztownych planów - podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich i ustawowego uregulowania problemu frankowiczów. To mogło, jego zdaniem, zrównoważyć obawy związane z wiekiem emerytalnym.

Gomułka przyznaje, że ważne dla agencji było też zapewne to, że choć deficyt budżetowy jest duży, zaplanowany na 2017 rok deficyt finansów publicznych nie przekracza 3 proc. Brały także pod uwagę to, iż spodziewana jest znacznie większa wpłata z zysku NBP do budżetu, co także urealnia budżet po stronie dochodowej.

- Jak to wszystko weźmie się pod uwagę, wychodzi taka ocena, jaka została sformułowana - konkludował ekonomista.

REKLAMA

"Agencje ratingowe dostrzegły, że gospodarka Polski dobrze się rozwija"

Agencje ratingowe dostrzegły, że gospodarka Polski dobrze się rozwija, mamy powody do radości - komentuje piątkowe decyzje agencji ratingowych Fitch i Moody's dr Marek Dietl z SGH.

"

Marek Dietl o dobra wiadomość, bo to jest sygnał, że gospodarka Polski się dobrze rozwija.

- To dobra wiadomość, bo to jest sygnał, że gospodarka Polski się dobrze rozwija. Nie dostrzegamy tego tylko my, ale takie oceny pojawiają się też z zewnątrz - mówi dr Marek Dietl z SGH.

Przyznaje, że największym zagrożeniem z punktu widzenia negatywnych reakcji agencji ratingowych była obniżka wieku emerytalnego. - Słusznie zapewne stwierdzono, że przy zdefiniowanej składce emerytalnej wiek emerytalny nie ma takiego znaczenia - zaznacza. - A budżet okazał się być dobrze wykonany, co tez miało znaczenie - dodaje.

- Wszyscy powinniśmy się cieszyć - podkreśla Dietl.

"W polskiej gospodarce nie ma zmian groźnych dla inwestorów"

Jeżeli agencje ratingowe nie zmieniają swoich ocen, oznacza to, że uznają, iż w gospodarce nie zaszły takie zmiany, które powinny wpływać na decyzje inwestorów - mówi ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

"

Dariusz Filar Jeżeli obie agencje nie zmieniają swoich ocen, to znaczy, że uważają, iż w gospodarce polskiej nie nastąpiły takie zmiany, które powinny wpływać na decyzje inwestorów.

- Trzeba pamiętać o tym, po co agencje przedstawiają ratingi - to jest informacja dla tych, którzy chcą pożyczać polskiemu rządowi pieniądze - mówi.

- Jeżeli obie agencje nie zmieniają swoich ocen, to znaczy, że uważają, iż w gospodarce polskiej nie nastąpiły takie zmiany, które powinny wpływać na decyzje inwestorów - dodaje.

Filar zwraca uwagę, że z ocenami agencji ratingowych zbiegła się w czasie decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przyznał Polsce, na kolejne dwa lata, tzw. elastyczną linię kredytową. - Jeżeli MFW potwierdza linię, to znaczy, że też nie widzi zagrożenia dla gospodarki - zaznacza Filar.

Ekspert zwraca również uwagę, że oceny obu agencji mają także negatywny aspekt - brak aktualizacji w przypadku Moody's oznacza, że agencja nie zmienia negatywnej perspektywy. Z kolei Fitch obniżył prognozy wzrostu dla Polski.

Obie te decyzje mogą oznaczać, dodaje, że agencje dostrzegają zwiększenie deficytu i długu, ale uznają zarazem, że wielkości te nie będą się kształtować na poziomie budzącym niepokój.

REKLAMA

- Jest takie stare powiedzenie, że jak się nic nie zmienia, to dobrze. To można je tu zastosować - podsumowuje Filar.

Marek Belka: nie było powodów do zmiany ratingu Polski

Były premier i b. szef NBP Marek Belka ocenił w sobotę, że utrzymanie przez agencję Fitch ratingu Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną "nie jest niespodzianką". - Budżet jest w dobrym stanie, a to jedna z najważniejszych rzeczy - powiedział.

"

Marek Belka Budżet jest w dobrym stanie, a to jedna z najważniejszych rzeczy.

Rozmawiając z polskimi mediami na marginesie odbywającej się w Londynie konferencji "Leaders: Poland in a Global World", Belka podkreślił jednak, że Polska mierzy się z "załamaniem wzrostu gospodarczego", które może mieć znaczenie przy przyszłych rewizjach polskiego ratingu.

- Nie wiadomo, kiedy nastąpi odbicie - prawdopodobnie gdzieś w ciągu roku, bo jakaś absorpcja funduszy unijnych nastąpi i (wzrost gospodarczy) przyspieszy - powiedział.

Jego zdaniem słabe wydatkowanie funduszy unijnych jest jednak "paradoksalnie dobre dla budżetu".

- Jeśli pieniędzy się nie wydaje, to zostają one w budżecie i po listopadzie 2016 roku samorządy lokalne miały łączną nadwyżkę około 19 miliardów złotych. Nie przypominam sobie takiej sytuacji kiedykolwiek wcześniej, więc możemy mieć sensacyjnie dobry wynik budżetowy za rok 2016 - ocenił.

Dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB:

REKLAMA

Źrródło: MarketNews24.pl

Na początku grudnia 2016 roku agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, podnosząc perspektywę z negatywnej do stabilnej.

W połowie stycznia 2016 r. ta sama agencja obniżyła rating Polski do poziomu "BBB plus" z "A minus", z perspektywą negatywną. Złoty wtedy gwałtownie się osłabił.

W lipcu 2016 roku S&P utrzymała rating Polski na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną.

  W maju 2016 agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.
Nie zmieniał natomiast swoich decyzji ratingowych Fitch, utrzymując ocenę na poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną.

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej