Woda na lotniskach będzie tańsza? UOKiK bada sprawę

2017-01-26, 10:57

Woda na lotniskach będzie tańsza? UOKiK bada sprawę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com/Public Domain?MichaelGaida

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przyrzec się cenom wody w butelkach oferowanych klientom w strefie bezcłowej w polskich portach lotniczych.

Posłuchaj

O tym, że woda na lotniskach ma być tańsza w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Do urzędu trafiały skargi konsumentów, że te są zbyt wysokie.

- Urząd wystosował pismo do zarządców lotnisk w Polsce dotyczące ceny wody w strefach wolnocłowych, bądź też bezpłatnego dostępu do wody pitnej w tych strefach. Zwróciliśmy uwagę na wysokie ceny tych produktów. Zapytaliśmy lotniska, czy mają wiedzę na temat powodów tak wysokich cen. Zapytaliśmy również, czy mają pomysł rozwiązania kwestii wody pitnej na lotniskach. Jest to artykuł pierwszej potrzeby, który może mieć wpływ na zdrowie i życie konsumentów -wyjaśnia Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

Jak jest w praktyce?

Przykładowo na lotnisku w Modlinie - w strefie wolnocłowej, ceny półlitrowej wody butelkowanej kształtują się od 5 do 6,5 zł - mówi Jolanta Grus, szef biura handlowo-marketingowego Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

- Te ceny nie są drastyczne. W okresach newralgicznych, czyli gorącego lata, w momencie opóźnień samolotów, przypadków medycznych, my wodę pasażerom udostępniamy i nie ma mowy o płatnościach. Nie ma dystrybutorów z wodą bezpłatną. Lotniska tego nie praktykują. Istnieje możliwość zakupienia wody – wyjaśnia rozmówczyni.

Na Okęciu taniej

Z kolei na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, półlitrową butelkę wody, można kupić już o 50 groszy taniej niż w Modlinie.

To efekt negocjacji portu z punktami usługowo-handlowymi - mówi Cezary Pytlos p.o. rzecznika prasowego stołecznego portu.

- Nie możemy wymuszać na najemcach określonej ceny. Możemy sugerować im pewne rozwiązania. W ubiegłym roku jeden z najemców zszedł z ceną wody butelkowanej o pojemności 500 ml do 4,5 zł. Czym samym wypełnił zalecenia Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych, by butelka wody o tej pojemności nie przekraczała ceny 1 euro – mówi.

KE zajęła się sprawą

Sprawą wysokich ceny wody butelkowej w portach lotniczych, zajmuje się dziś nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale problem próbuje rozwiązać też Komisja Europejska.

- Nie tylko Urząd zajmuje się tą sprawą. Unijna Komisja ds. Transportu również zapowiedziała, że będzie negocjowała z lotniskami ujednolicenie ceny wody do 1 euro. Z doniesień medialnych wynika, że część portów takie działania dobrowolnie podjęła - dodaje Maciej Chmielowski.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czeka teraz na odpowiedzi wszystkich portów lotniczych działających w Polsce. Po ich uzyskaniu i analizie, podejmie kolejne działania.

Dominik Olędzki, abo

 

Polecane

Wróć do strony głównej