CETA: jakie będą skutki umowy UE - Kanada?

Parlament Europejski poparł w głosowaniu umowę gospodarczo-handlową między Unia Europejską i Kanadą - CETA. Skutkiem porozumienia będzie między innymi zniesie ceł na większość towarów i usług. Po niemal sześciu latach negocjacji porozumienie pomiędzy Unią i Kanadą podpisane zostało w ubiegłym roku. Nie mogło jednak wejść w życie bez aprobaty Parlamentu.

2017-02-16, 18:24

CETA: jakie będą skutki umowy UE - Kanada?
Ekonomista dr Piotr Bodył-Szymala

Posłuchaj

O tym czym jest umowa CETA mówi ekonomista dr Piotr Bodył-Szymala (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Wyniki ekonomiczne tego porozumienia wielkie nie będą – zaznacza ekonomista dr Piotr Bodył-Szymala. Jest to 470 mln euro oszczędności w przemyśle, 40 mln euro oszczędności w rolnictwie – z perspektywy gospodarki zarówno kanadyjskiej jak i UE – nie są to wielkie kwoty – dodaje Bodył-Szymala. Teraz istotne jest to, że ta umowa wchodzi w życie w części handlowej – czyli następuje liberalizacja w zakresie ceł – ich znaczna część bo blisko 98-99% zostaje zniesionych. Największe zarzuty wobec umowy CETA, dotyczą kwestii niszczenia miejsc pracy i uprzywilejowania dużych korporacji. – Umowa wprowadza dużo bardziej zracjonalizowany system rozstrzygania sporów pomiędzy inwestorem a państwem – czyli stały sąd arbitrażowy z możliwością odwołania się do sądu drugiej instancji - z możliwością wypowiedzenia się długim horyzoncie czasowym (180 a w niektórych przypadkach 270 dni) państwa, które jest w danym sporze. Przeciwnicy CETA podkreślają jednak, że jest to wyjęcie dużych organizacji gospodarczych spod jurysdykcji krajowej – zaznacza gość Polskiego Radia.

Kanada jest najwyżej rozwiniętą gospodarką, z jaką Unia dotychczas zawarła umowę o wolnym handlu. Porozumienie ma przełomowy charakter. Zakłada się, że zdecydowanie wpłynie na zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych, usług oraz inwestycji. Szacuje się, że eksport wzrośnie o 20 procent.

Dominik Olędzki


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej