Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców

Systematycznie, ale zbyt wolno, zdaniem Ministerstwa Rozwoju, rośnie popularność płatności bezgotówkowych. 10 lat temu 2 procent wszystkich stanowiły płatności bezgotówkowe,  obecnie ten udział wynosi około 20 procent.

2017-02-20, 09:16

Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców
Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nowych rozwiązaniach dla przedsiębiorców w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Mamy ponad 35 milionów kart płatniczych i coraz więcej terminali płatniczych. Jednak w małych sklepach czy  punktach usługowych nadal preferuje się gotówkę, bo terminale są za drogie. W dodatku trzeba je dzierżawić co najmniej przez dwa, trzy lata. Polski startup iPOS (ipos) proponuje kasoterminale.

- To jest nasza myśl technologiczna. Elementem kasoterminala jest terminal płatniczy. Terminale są urządzeniami, w które nie można ingerować w związku z tym bierzemy gotowe urządzenia od producenta i dokładamy do drukarki fiskalnej, która ma w sobie elementy z transmisją danych i łączymy tworząc kasoterminal – wyjaśnia gość.

Przepisy wkrótce się zmienią

Jesteśmy coraz bliżej e-paragonów i fiskalizacji online na nowych urządzeniach - zauważa Michał Pawłowski z iPOS.

- Ten pomysł znakomicie wpisuje się w nowe przepisy. Zaraz będziemy mieli nowe urządzenia fiskalne. Naszym zdaniem to jest duża szansa dla rynku i dla podatników, żeby wyposażyć się w nowe technologie. Mam na myśli takie technologie, które na co dzień nosimy w kieszeni, smartfony, tablety, które można spersonalizować, dostosować do własnych wymagań. My podobnie do tego podchodzimy, przedsiębiorca może sobie wybrać usługę, która do niego pasuje – przekonuje gość.

REKLAMA

Personalizacja urządzenia

Bo kasoterminalami można zarządzać zdalnie i je samemu  programować.

- Nasz system pozwala określić nasz asortyment, ceny, personel, wygląd pokwitowania, który ma zostać wydrukowany, logotyp, który ma się tam pojawić. W momencie, gdy prowadzi się sprzedaż, to informacje o transakcjach trafiają z powrotem do portalu i są prezentowane w postaci wielu raportów z informacją jakie są stany magazynowe, które produkty najlepiej rotują, który sprzedawca najszybciej obsługuje klienta- mówi Jacek Kucharzewski.

Czy rozwiązanie jest opłacalne?

Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego uważa, że warto rozważyć każde rozwiązanie, dzięki któremu detalista patrzy na swój biznes w sposób prostszy.

- Może nim zarządzać w łatwiejszy, ciekawszy sposób, a przede wszystkim raporty ze sprzedaży pozwolą wyciągnąć mu odpowiednie wnioski, a na ich podstawie podjąć odpowiednie działania. Grupą docelową są mikro przedsiębiorcy, którzy mają jeden do dwóch punktów usługowych i oni wiedzą tu i teraz co się dzieje w ich przedsiębiorstwie. Czy rachunek w formie czasu poświęconego, czyli kosztu, żeby obsługiwać takie oprogramowanie versus korzyści będzie dodatnie, to się okaże, gdy oferta wejdzie na rynek? To się okaże – podkreśla gość.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa obecnie system zachęt dla małych przedsiębiorców - mówi Robert Łaniewski. Jedna z opcji przewiduje, że tylko kasa rejestrująca, czyli fiskalna w zestawie z terminalem płatniczym uzyska dopłatę resortu.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej