Mocne i słabe strony gospodarek unijnych krajów. Jak wypada Polska?
Komisja Europejska przedstawiła korzystną ocenę perspektyw gospodarczych Polski, ale wytknęła też słabości.
2017-02-22, 19:24
Posłuchaj
W Brukseli opublikowano raporty z zaleceniami dla państw Unii, które mają poprawić ich konkurencyjność.
Mocne strony polskiej gospodarki: rozwój, podnoszenie standardów życia
W analizie dotyczącej Polski Komisja stwierdza, że nasz kraj w szybkim tempie nadrabia dystans do państw Zachodu. Eksperci Komisji napisali też o rozwijającej się gospodarce mimo spadku inwestycji, o rosnących przychodach i podnoszącym się standardzie życia.
Zagrożenia dla Polski: niepewność regulacyjna, polityczna, emerytalna
Ale w dokumencie możemy także przeczytać, że pozytywne perspektywy gospodarcze mogą być zagrożone decyzjami politycznymi a niepewność regulacyjna może odbić się negatywnie na stabilności biznesowej.
"Obecne systemowe zagrożenie praworządności tworzy niepewność prawną" - brzmi jeden z wniosków.
Obniżenie wieku emerytalnego – krok wstecz
Ponadto Komisja skrytykowała polskie władze za niedostateczne jej zdaniem postępy między innymi w zapewnianiu stabilności systemu emerytalnego. Jako krok wstecz eksperci ocenili decyzję dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego.
REKLAMA
Do poprawy: ściągalność podatków, wydatki, planowanie przestrzenne
W dokumencie napisano również o konieczności poprawy systemu planowania przestrzennego.
Jest także zalecenie, by Polska trzymała w ryzach budżet, bo mimo wzrostu PKB rośnie też deficyt finansów publicznych. Ponadto zdaniem Komisji Polska powinna poprawić ściągalność podatkową.
Pozytywne oceny dla 500+
Pozytywnie oceniono natomiast program Rodzina 500 plus jako sposób na zmniejszenie ubóstwa i nierówności w dochodach.
12 państw członkowskich z nierównowagą ekonomiczną, nie ma sód nich Polski
REKLAMA
Dwanaście państw członkowskich UE wykazuje nierównowagę ekonomiczną, a w przypadku połowy z nich nierównowaga jest nadmierna - poinformowała w środę Komisja Europejska. Kolejny raz skrytykowane zostały Niemcy za ogromną nadwyżkę w handlu zagranicznym.
KE przeanalizowała wyzwania społeczne i ekonomiczne, jakie stoją przed państwami unijnymi, wskazując na utrzymujące się zakłócenia równowagi makroekonomicznej w niektórych krajach.
Kilka krajów trafi na dywanik
"Są dobre wieści, ale jest też kilka wyzwań. Niektórymi przypadkami będziemy musieli się zająć w najbliższych miesiącach" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.
Nadmierne długi, bezrobocie, niekonkurencyjne gospodarki
Nierównowaga makroekonomiczna to np. nadmierne zadłużenie, zbyt wysokie bezrobocie, deficyt handlowy czy niedostosowane do konkurencyjności gospodarki koszty pracy. Badanie tych wskaźników wśród państw UE to pokłosie kryzysu z 2008 roku. Nierównowaga bowiem przyczyniła się do ostrzejszego przebiegu kryzysu w strefie euro, m.in. utraty konkurencyjności przez państwa południa Europy.
Komisja opublikowała w środę 27 raportów dotyczących sytuacji we wszystkich państwach unijnych z wyjątkiem objętej programem pomocowym Grecji. Wynika z nich, że kraje członkowskie robią postępy w realizacji wytycznych mających zapewnić z jednej strony pobudzanie inwestycji, z drugiej realizację reform strukturalnych, a z trzeciej prowadzenie odpowiedzialnej polityki fiskalnej. Ocena jest częścią cyklu koordynacji polityki gospodarczej na poziomie UE, określanego mianem semestru europejskiego.
Z informacji przedstawionych przez KE wynika, że w większości krajów członkowskich ożywienie gospodarcze przyczyniło się do obniżania poziomu bezrobocia, ale mimo to wciąż pozostaje ono na wyższym poziomie niż przed wybuchem kryzysu.
Problemem mogą być złe kredyty, deficyty
Analizy pokazują, że w niektórych przypadkach duże deficyty na rachunkach obrotów bieżących zostały skorygowane, spadać zaczął też dług w relacji do PKB, i to zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Nie oznacza to, że sytuacja jest bardzo dobra. KE jako ryzyko wskazała wysokie nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, a także potencjalny problem złych kredytów, który może zachwiać sektorem bankowym w niektórych państwach członkowskich.
Nadmierne deficyty: Komisja chwali tylko Finlandię
W październiku Komisja zdecydowała się przeprowadzić pogłębioną analizę odnośnie do 13 krajów członkowskich. Polski nie ma w tym gronie, bo w 2015 r. wyszła z procedury nadmiernego deficytu.
Z 13 państw tylko w Finlandii przestały występować zakłócenia opisane w procedurze nierównowagi makroekonomicznej. "To rezultat zdeterminowanych wysiłków władz Finlandii, aby wejść na drogę konkurencyjności" - mówił Moscovici.
W sześciu krajach: Bułgarii, Francji, Chorwacji, we Włoszech, w Portugalii i na Cyprze występuje nadmierna nierównowaga makroekonomiczna.
Komisarz podkreślał, że w przypadku Francji doszło do stopniowej korekty dzięki poprawie sytuacji gospodarczej i przeprowadzaniu reform. Zaznaczył przy tym, że postępy muszą być jeszcze potwierdzone, a reformy kontynuowane.
Na południu Europy nadal występują słabości strukturalne
"Jeśli chodzi o Cypr, Włochy i Portugalię utrzymują się pewne słabości strukturalne. W maju będziemy musieli dokonać jeszcze raz przeglądu. Szczególnie chodzi o problem znacznej liczby zagrożonych długów, który ciągle wywiera wpływ na sektor finansowy" - tłumaczył Moscovici.
W nieco lepszej sytuacji są Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Holandia, Słowenia i Szwecja, gdzie wprawdzie występują nierównowagi, ale nie zostały one zakwalifikowane przez Komisję jako nadmierne. "To grupa stosunkowo różnorodna. W przypadku Irlandii i Słowenii stwierdzamy stopniową korektę braku równowagi" - podkreślał komisarz, wskazując, że dzieje się tak dzięki wdrażanym reformom.
W Niemczech niepokojąca nadwyżka w obrotach bieżących
W przypadku Niemiec problematyczna jest nadwyżka w obrotach bieżących (w uproszczeniu różnica między wartością eksportu i importu), która w zeszłym roku wyniosła rekordowe 253 mld euro. "Nadwyżka bieżąca jest znaczna, tworzy to zakłócenia gospodarcze i polityczne dla całej strefy euro" - krytykował Moscovici.
Po analizie Komisji jej uwagami zajmą się teraz ministrowie finansów UE. Wszystkie kraje, które są dotknięte brakiem równowagi, zostaną objęte planem naprawczym. KE będzie dla każdego z nich proponowała działania dopasowane do ich sytuacji. Planowane są też dwustronne spotkania urzędników KE z przedstawicielami konkretnych państw członkowskich.
IAR, PAP, jk
REKLAMA