Co robimy z pieniędzmi z programu 500+?
Pod koniec tygodnia rząd podsumuje pierwszy rok działania programu 500+. Do końca stycznia do rodzin trafiło ponad 19 mld zł.
2017-03-28, 09:24
Posłuchaj
Świadczenia znacząco poprawiły budżety gospodarstw domowych. Pokazują to m.in. dane Narodowego Banku Polskiego – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
- W trzecim kwartale ubiegłego roku środki z programu 500 Plus odpowiadały niemalże za połowę przyrostu dochodów gospodarstw domowych. To był pokaźny zastrzyk finansowy zwłaszcza dla osób, które mają niższe dochody – podkreśla gość.
Budżety gospodarstw domowych poprawiły się też dzięki spadającemu bezrobociu i rosnącym płacom. A im stabilniejsza sytuacja, tym większa chęć do kupowania.
Kupujemy coraz więcej
Jak mówi Agnieszka Matulska-Bachura z Głównego Urzędu Statystycznego, dane o sprzedaży detalicznej za 2016 rok są najlepsze na przestrzeni ostatnich 5 lat.
REKLAMA
- W 2016 roku sprzedaż detaliczna, w przedsiębiorstwach z liczbą pracujących powyżej 10 osób i więcej, w cenach stałych wzrosła o 5,7 proc. Najszybciej rosła sprzedaż w kategorii tekstylia, odzież i obuwie o 16, 4 proc.. Farmaceutyki, kosmetyki, sprzedaż sprzętu ortopedycznego zwiększyły się o 12,9 proc. oraz meble wraz z RTV i AGD o 9 proc. – wylicza rozmówczyni.
Wzrost sprzedaży był widoczny także w innych grupach.
- Jeśli chodzi o żywność, napoje i wyroby tytoniowe sprzedaż wzrosła o 6,4 proc., a w przypadku pojazdów samochodowych, motocykli i części o 8, 8 proc. – dodaje.
Chętniej wydajemy niż oszczędzamy
Na ile wzrost budżetów domowych wpłynął na oszczędzanie pieniędzy? Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że choć - nominalnie - oszczędności Polaków rosną, to skłonność do oszczędzania spada – mówi Maliszewski.
REKLAMA
- Wzrost oszczędności był mniejszy niż wzrost dochodów rozporządzalnych. Jeśli chodzi o aktywa finansowe to zasób oszczędności w posiadaniu gospodarstw domowych się zwiększa. Widać to na przykład w wartości depozytów bankowych, które w 2016 roku wzrosły o blisko 60 mld zł – dodaje.
Bardziej szczegółowe dane nt. wydatków gospodarstw domowych poznamy w połowie roku.
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA
REKLAMA