PIT 2016: ile Polakom zostaje w kieszeni po rozliczeniu się z fiskusem?

Nieco ponad dwa tygodnie zostały na rozliczenie się z fiskusem. Z raportu Firmy Doradczej PWC wynika, że w ubiegłym roku Polakom po oddaniu podatków, w zależności od liczebności rodziny zostało w portfelach od 66 do 74 procent dochodów.

2017-04-15, 11:34

PIT 2016: ile Polakom zostaje w kieszeni po rozliczeniu się z fiskusem?
Przepisy mówią, iż z pełnej kwoty wolnej od podatku będą mogły skorzystać osoby, które zarabiają do 6,6 tysiąca rocznie. . Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Nieco ponad dwa tygodnie zostały na rozliczenie się z fiskusem. Z raportu Firmy Doradczej PWC wynika, że w ubiegłym roku Polakom po oddaniu podatków, w zależności od liczebności rodziny zostało w portfelach od 66 do 74 procent dochodów./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Współautorka raportu - Joanna Narkiewicz-Tarłowska mówi, że w ostatnim roku Polacy nie mieli do czynienia z dużymi zmianami w podatkach.

Kwota wolna większa tylko dla najbiedniejszych

Zarówno stawki podatkowe jak i progi się nie zmieniły. Jak przypomina ekspertka, dopiero od tego roku kwota wolna od podatku zwiększyła się dla najbiedniejszych. Ministerstwo Finansów zlikwidowało ją dla najbogatszych.

W przyszłym roku kwota wolna będzie zwaloryzowana

Wiceminister finansów Leszek Skiba wyjaśnia, że kwota wolna rokrocznie będzie waloryzowana. Po raz pierwszy stanie się to w przyszłym roku.

Przepisy mówią, iż z pełnej kwoty wolnej od podatku będą mogły skorzystać osoby, które zarabiają do 6,6 tysiąca rocznie.

REKLAMA

Powyżej tej sumy kwota wolna będzie stopniowo maleć, by powyżej tej kwoty pozostać na poprzednim poziomie 3091 złotych.

Od przyszłego roku najbogatsi bez kwoty wolnej

Ci, którzy zarabiają powyżej 127 tysięcy złotych rocznie w ogóle nie będą mogli z niej skorzystać. Tę zmianę Polacy odczują dopiero w przyszłym roku.

Niższe podatki płacą w Polsce przeważnie większe rodziny. To wynik ulg na dzieci i możliwości wspólnego rozliczania małżonków.

Najniższym obciążeniem cieszą się mieszkańcy Cypru. Najwyższe daniny płacą podatnicy w zachodniej Europie, głównie w Belgii. Władze części europejskich krajów próbują obniżać podatki. Na przykład Węgry obniżają stawkę PIT z 16 do 15 procent. W Austrii najniższa stawka spada z 36,5 do 25 procent.

REKLAMA

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej