Praca osób niepełnosprawnych: chroniony rynek pracy jest priorytetem

2017-04-26, 08:05

Praca osób niepełnosprawnych: chroniony rynek pracy jest priorytetem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Praca dla osób z niepełnosprawnościami - tym, którym najtrudniej znaleźć zatrudnienie - staje się priorytetem rządu.

Posłuchaj

Jak zapowiada wiceminister Michałkiewicz - będą za tym iść konkretne działania (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister Rodziny pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że rząd kładzie szczególny nacisk na rozwój chronionego rynku zatrudnienia, aby wspierać te osoby, które z powodu stopnia lub rodzaju niepełnosprawności nie mają szans na zwykłą pracę lub nawet nie podejmują o nią starań. Jak zaznaczył w rozmowie z IAR - przez ostatnie lata szczególny nacisk kładziono na radzenie sobie osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy, ale teraz priorytety mają się zmienić. - Ostatnie lata to były wysiłki skierowane na poszerzenie obecności tych pracowników na otwartym rynku pracy. Uważamy, że nie może odbywać się to koszem chronionego rynku pracy. Uważamy, że państwo powinno dbać przede wszystkim o te osoby, które nie są w stanie zaistnieć same na rynku pracy - powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Czas na konkretne działania

Jak zapowiada wiceminister - za tym sposobem myślenia będą iść konkretne działania. - Przyszłość zakładów pracy chronionej, jest szczególnie ważna i chcemy doprowadzić do tego, żeby zatrudnienie w nich było stałym elementem rynku pracy w naszym kraju - powiedział Krzysztof Michałkiewicz.
Wiceminister rodziny zaznaczył, że jednym z powodów niskiego zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej jest fakt , że potencjalni pracownicy nie odpowiadali na oferty pracy, publikowane na przykład przez ministerstwa. Teraz analizowane są przyczyny tej sytuacji . Jak powiedział Krzysztof Michałkiewicz - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zbiera informacje o tym, ile osób poszukuje takiej pracy i jakie mają kwalifikacje. - Zawsze rozmawialiśmy o tym od strony pracodawców , ale należy spojrzeć też od strony potencjalnych pracowników - jakie mają kwalifikacje czy chcą podjąć pracę w administracji centralnej- powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W Polsce z ponad miliona 700 tysięcy osób z orzeczeniem niepełnosprawności pracuje około 500 tysięcy. W administracji publicznej jest zatrudnionych średnio około 2 procent niepełnosprawnych pracowników podczas gdy ustawowo powinno być to co najmniej 6 procent. Poprawie tej sytuacji ma służyć program Funduszu "Stabilne zatrudnienie - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej", w którym można starać się o dofinansowanie szkoleń, wyposażenia stanowisk, adaptacji pomieszczeń oraz zakupu urządzeń potrzebnych do pracy a także dojazdu do miejsca zatrudnienia.

abo

 

Polecane

Wróć do strony głównej