Będzie abolicja dla niepłacących wcześniej abonamentu RTV
Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi dziś pod obrady Rady Ministrów. Ma on pomóc w lepszej ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego, który obecnie regularnie płaci jedynie 13 procent gospodarstw domowych.
2017-05-24, 07:16
Posłuchaj
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomina, że jest to nowelizacja obecnie obowiązującej ustawy.
- A więc nic się nie zmieni z punktu prawnego poza tym, że ta ustawa da większe możliwości ściągania abonamentu. Apelujemy do obywateli, aby płacić abonament, bo to jest nasz obowiązek - powiedział minister Piotr Gliński.
Projekt przewiduje abolicję dla osób, które zapłacą abonament radiowo-telewizyjny za pół roku z góry po wejściu ustawy w życie.
Dla osób, które zapłacą abonement radiowo-telewizyjny za pół roku z góry po wejściu ustawy w życie, będzie abolicja dla niepłacących wcześniej takiego abonamentu - zapowiedział w niedzielę w radiu Zet i Polsat News wiceminister kultury Jarosław Sellin.
REKLAMA
- Chcemy wyjść z taką propozycją, która spowoduje, że naprawimy sytuację na przyszłość. Ściągalność (abonamentu) będzie lepsza, a jednocześnie ogłosić pewną abolicję jeżeli chodzi o tych, którzy tego nie robili przez całe lata - zapowiedział wiceminister.
Jarosław Sellin jeżeli już ktoś zapłaci z góry za 6 miesięcy, to to, czego nie robił przez całe lata, będzie zapomniane.
Dodał, że "jeżeli już ktoś zapłaci z góry za 6 miesięcy, to to, czego nie robił przez całe lata, będzie zapomniane". Od wejścia ustawy (abonamentowej) w życie będzie na to pół roku - zadeklarował.
W Polsce jest 19 mediów publicznych
Sellin wyjaśnił, że w Polsce jest 19 mediów publicznych, nie tylko telewizja publiczna. Przekonywał, że media te są dobrem narodowym. Podkreślił, że od kilkudziesięciu lat obowiązuje zasada, że za posiadanie radioodbiornika radiowego lub telewizyjnego trzeba płacić abonament na utrzymanie mediów publicznych. Jak zauważył wiceminister, robi to zaledwie 13 proc. gospodarstw domowych. - Trzeba to naprawić, bo jest to permanentne łamanie prawa niepłacenie tego abonamentu - oświadczył.
Według wiceministra jeśli ustawa abonamentowa wejdzie w życie, to pozyskując informację od operatorów telewizji kablowych, czy operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, poinformujemy te osoby, że skoro mają odbiornik, to powinni płacić abonament.
Zaznaczył, że jeżeli taka osoba zacznie płacić abonament od momentu wejścia ustawy do przodu, to "nic złego ją nie spotka", z powodu wcześniejszego nie płacenia abonamentu. - Chcemy nie rozliczać, a naprawić sytuację do przodu - zapewnił Sellin.
Co zakłada nowelizacja?
Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził jedną istotną zmianę do projektu Ministerstwa Kultury. Dotyczy ona wydłużenia vacatio legis z jednego do trzech miesięcy.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, odpowiedzialny w resorcie za projekt powiedział, że być może podczas obrad rządu to vacatio legis zostanie jednak skrócone. Wiceminister zakłada, że przed wakacjami parlamentarnymi ustawa będzie uchwalona, bo - jak podkreśla -„dla partii Prawo i Sprawiedliwość jest to projekt priorytetowy”.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.
Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.
Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA