Skok inwestycji zagranicznych. Co je przyciąga?
W minionym roku, po raz pierwszy od 2008 r., Polska znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych - tak wynika z najnowszego badania "Atrakcyjność inwestycyjna Polski”, w którym zapytano kilkuset inwestorów zagranicznych z całego świata o to, jak postrzegają nasz kraj.
2017-05-31, 10:38
Posłuchaj
- Polska odnotowała piątą największą liczbę projektów inwestycyjnych ogłoszonych przez inwestorów zagranicznych w Europie. Równocześnie Polska zajęła drugie miejsce pod względem miejsc pracy jakie z tymi inwestycjami mają się wiązać. Warto również odnotować, że region Europy Środkowo-Wschodniej, w którym Polska jest niekwestionowanym liderem, odnotowaliśmy największy awans na świecie zajmując trzecie miejsce obok Chin na podium - mówi dr Marek Rozkrut, Partner i Główny Ekonomista EY.
W 2016 r. w naszym kraju ogłoszono 256 nowych projektów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. To imponujący wzrost o 21 proc. rok do roku.
Polacy są dobrymi pracownikami
A zagranicznych inwestorów do polski przyciągają przede wszystkim dobrze wyszkolone kadry.
- Inwestorzy wybierają Polskę nie tylko z powodu trochę niższych kosztów pracy niż w innych krajach, ale przede wszystkim wysokiej jakości pracy - mówi Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Ważne jest nastawienie polityczne
Inwestorzy, oprócz dostępności do kadr, bardzo skrupulatnie weryfikują też jakie są warunki logistyczne oraz to, na jakie zachęty inwestycyjne w danym kraju mogą liczyć.
- Wsparcie na badania i rozwój, wsparcie na inwestycje. Zwolnienia z podatków dochodowych. Dotacje rządowe na miejsca pracy. Szczególnie przy dotacjach, to nie do końca chodzi o ich wartość, chodzi o to, żeby był dialog z administracją rządową, żeby mieć poczucie, że jest się mile widzianym w danym kraju - mówi Paweł Tynel, Partner w EY.
Nie tylko nowe miejsca pracy
Polsce powinno zależeć na nowych inwestycjach zagranicznych - bo te oznaczają nowe miejsca pracy.
Tylko w ubiegłym roku dzięki BIZ powstały co najmniej 22 tysiące nowych miejsc pracy.
- Każda inwestycja to nowe miejsca pracy, często również transfer nowych technologii. Polacy w takich zakładach nabywają kompetencje pracując na bardzo zaawansowanym technologicznie sprzęcie – wyjaśnia.
Ryzyko polityczne
Barierą, która zniechęcać może inwestorów do pojawienia się w naszym kraju jest niestabilność otoczenia regulacyjnego i społecznego.
- Niepewność co do warunków prowadzania działalności gospodarczej jest oceniany przez inwestorów jako istotne ryzyko. Oczywiście trzeba pamiętać, że relatywnie na tle Europy niestabilność polityczna także występuje m.in. z powodu brexitu i zmieniającego się układu sił politycznych - dodaje ekspert.
Równocześnie, niemal połowa ankietowanych (48 proc.) oczekuje poprawy atrakcyjności naszego kraju w najbliższych trzech latach.
Dominik Olędzki, abo