Potencjał osób 55+ dla rynku pracy jest ogromny

Wyższe zatrudnienie osób w wieku 55 + może przynieść Polsce wzrost Produktu Krajowego Brutto nawet o 45 miliardów dolarów - wyliczyło PWC.

2017-06-22, 12:52

Potencjał osób 55+ dla rynku pracy jest ogromny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rawpixel.com/ Shutterstock.com

Posłuchaj

O potencjale osób 55+ na rynku pracy w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Niestety w rankingu oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w tej grupie wiekowej na rynku pracy wypadamy słabo. W gronie 34 przebadanych krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zajęliśmy dopiero 29 miejsce. Wprawdzie awansowaliśmy, ale tylko o jedną pozycję.

- W ciągu ostatnich lat wartość tego indeksu co prawda rośnie, ale tak samo jest w innych krajach. U nas się te warunki poprawiają, ale to nie znaczy, że awansujemy w tym rankingu. Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc i tak jest od 10 lat. Poprawa wartości indeksu w Polsce wynika z tego, że od 2003 roku, czyli od momentu, w których ta wartość została zmierzona po raz pierwszy, stopa zatrudnienia osób między 55, a 64 rokiem życia wzrosła prawie dwukrotnie. W innych krajach też rośnie, to wynika ze starzenia się społeczeństwa - mówi Mateusz Walewski starszy ekonomista w PWC Polska.

Wykluczenie technologiczne

Jest kilka przyczyn tego, że tak mało polskich seniorów pozostaje aktywnymi na rynku pracy, po pierwsze słaby stan ich zdrowia, po drugie tradycja, bo często szczególnie kobiety opiekują się albo starszymi już rodzicami, albo wnukami, i wreszcie po trzecie postęp cywilizacyjny, który diametralnie zmienił sposób pracy w naszym kraju, a tym samym spowodował, że osoby starsze mają z tym problemy.

- Te osoby często nie potrafią się odnaleźć w środowisku, w którym mamy duży komponent nowoczesnych technologii, przede wszystkim informatycznych, czyli na przykład, gdy komunikacja w firmie odbywa się przez profil na Facebooku. Te osoby nie są obecne w wirtualnym świecie. Jak można to zmienić? Przede wszystkim trzeba postawić na nieustanne uczenie się, czyli lifelong learning. Należy oferować tym osobom szkolenia, które zmienią ten niekorzystny stan rzeczy  - dodaje doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. 

REKLAMA

Efekt synergii

Z drugiej strony trzeba też postawić na pracę w zespołach mieszanych. 

- W tym zespole obie strony korzystają. Młoda osoba, która jest zaznajomiona z nowymi technologiami będzie pomagać doświadczonemu pracownikowi. Natomiast pracownik, który ma więcej lat ma dużo kompetencji miękkich i doświadczenia – wyjaśnia.

Procesy demograficzne

Być może należałoby też pomyśleć o zachętach finansowych dla pracodawców zatrudniających osoby powyżej 55 roku życia. Chociaż zmiany będą też naturalne, bo w kolejnych latach w tej grupie wiekowej 55 plus siłą rzeczy znajdą się osoby wychowane i wykształcone już w latach 90-tych.

- Te osoby miejmy nadzieję, że będą zdrowsze, są już przyzwyczajone do pracy. Mają zdolności, świadomość konieczności ciągłej edukacji. Te osoby będą miały siłę, będą chciały i będą mogły pracować – dodaje.

REKLAMA

I miejmy nadzieję, że w ten sposób kiedyś dogonimy Islandię, Nową Zelandię, Izrael i Szwecję, bo to te kraje są w czołówce zestawienia oceniającego poziom wykorzystania potencjału osób w wieku 55 plus na rynku pracy.

Z kolei na końcu tego zestawienia znalazły się Turcja, Luksemburg, Słowenia i Grecja, i z tych krajów nie powinniśmy brać przykładu.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej