Nadal marnujemy dużo żywności, jest na to sposób
Banki Żywności wdrażają w życie system MOST, który ma przeciwdziałać marnowaniu produktów spożywczych i sprzyjać przekazywaniu ich osobom potrzebującym wsparcia.
2017-07-14, 13:13
Posłuchaj
Przypomnę, że skala marnotrawstwa jest bardzo duża. Według Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa FAO, tylko w krajach unijnych, w sektorach: produkcji i sprzedaży, trafia rocznie na śmietnik 21,5 mln ton żywności. Prawdopodobnie jeszcze więcej marnuje się w gospodarstwach domowych.
Efektywny system
Dzięki systemowi MOST (Model Ograniczania Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa) łatwiej będzie odnaleźć te ogniwa w łańcuchu produkcji i dystrybucji, w których dochodzi do marnowania żywności, wyjaśnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
- Ten projekt identyfikuje miejsca w procesie produkcji, w których mogłaby marnować się żywność oraz mówi o tym, jak najwięcej żywności zagospodarować na cele konsumpcyjne. Do tej pory te miejsca nie były zdiagnozowane i właśnie na tym polega innowacyjność projektu. W procedurze MOST system identyfikacji tych punktów jest ujednolicony we wszystkich fazach obróbki produktu – wyjaśnia gość.
Przykładem są mleczarnie
Dotychczas w ramach systemu MOST badano sektor mleczarski.
REKLAMA
- Zbadaliśmy cztery zakłady przetwórstwa mlecznego. Okazało się, że w tych zakładach w przeciągu roku utylizowano około 130 ton żywności, która mogłaby trafić na stoły osób potrzebujących – dodaje.
Na terenie całej Polski działają 32 Banki Żywności. Od chwili powstania przekazały potrzebującym 758 tysięcy ton produktów spożywczych o wartości ponad 2 miliardów złotych.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA