Polacy nie żałują pieniędzy na suplementy diety. Wydadzą na nie 4 mld zł
Szacuje się, że na suplementy diety wydamy w tym roku 4 mld zł. Zażywa je 72 proc. Polaków, najczęściej kobiety w średnim wieku.
2017-08-23, 17:50
Posłuchaj
Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia wynika, że najczęściej kupujemy produkty zawierające magnez, w dalszej kolejności probiotyki, witaminy i minerały.
Suplement diety to produkt spożywczy, nie lek
− Warto pamiętać, że suplement diety to po prostu produkt spożywczy, taki sam jak bułka, woda, oranżada – a więc nie leczy, przypomina Witold Laskowski z Instytutu Ochrony Zdrowia.
Europejskie prawo zabrania reklamy suplementów jako środków leczniczych
Bardzo często reklamy wprowadzają konsumentów w błąd.
A tymczasem, jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, na poziomie europejskim funkcjonuje prawo, które zabrania reklamy suplementów diety jako środków leczniczych.
REKLAMA
− Tymczasem w Polsce bardzo często wykorzystywano wizerunek lekarza w reklamach, zawierano w reklamach tzw. przekaz medyczny, a tego nie wolno robić, mówi gość Polskiego Radia.
Naciąganym reklamom przygląda się UOKiK
Reklamom suplementów diety przygląda się UOKIK. W ostatnim czasie zobowiązał jednego z producentów do usunięcia z reklam zwrotów sugerujących, że produkty te mają właściwości lecznicze i zapobiegają chorobom.
NIK skrytykował łatwość wprowadzenia suplementu diety na rynek
Na początku roku krytyczny raport o suplementach opublikowała Najwyższa Izba Kontroli. Jak wskazywała, żeby wprowadzić suplement diety na rynek, wystarczy zgłosić produkt do inspekcji sanitarnej. Teoretycznie te produkty mogą być wyrywkowo kontrolowane, ale w praktyce dzieje się to rzadko, bo skala rynku przekracza możliwości sanepidu.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA
REKLAMA