Po kryzysie globalna gospodarka jest bardziej skoordynowana. Ale czy na długo?

Mija właśnie jedna z najbardziej burzliwych dekad i światowa gospodarka nabiera wiatru w żagle.  

2017-08-29, 16:00

Po kryzysie globalna gospodarka jest bardziej skoordynowana. Ale czy na długo?
Wyzwaniem pozostaje na linii Europa – Stany Zjednoczone, czy Europa – Azja, czy też Stany – Azja prowadzenie w miarę skoordynowanej polityki. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Prędzej czy później stopy procentowe wzrosną – przypomina Tomasz Starus, z Euler Hermes. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przez te ostatnie lata kilka rzeczy świat zrobił dobrze. Między innymi światowi przywódcy usiedli przy jednym stole i podjęli wspólne działania.

Gospodarki w coraz lepszej kondycji

Jak ocenia Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes, te 10 lat to była długa droga, i na pewno troche jeszcze zostało do zrobienia.

– Nie możemy powiedzieć, że gospodarki całego świata są zdrowe. Ale na pewno są w dużo lepszej kondycji niż były w momencie wybuchu kryzysu. Natomiast świat przeszedł długa drogę, i zrobiliśmy wiele dobrze jako świat, żeby z tego kryzysu wyjść. A przede wszystkim po raz pierwszy w historii zastosowaliśmy niestandardowe metody wychodzenia z kryzysu – podkresla gość Polskiego Radia 24.

Świat zalany pieniędzmi…

Otóż świat został zalany pieniędzmi, i wbrem obawom niektórych, nie skończyło się to wybuchem hiperinflacji. A wręcz przeciwnie, mimo tego ogromnego napływu pieniądza na światowe rynki, mieliśmy do czynienia dłuższy czas de facto z deflacją.

REKLAMA

– Czyli poruszamy się trochę po nieznanych wodach, ale po tych 10 latach świat wychodzi na prostą. Mamy wzrost gospodarczy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Ponadto żaden kraj przez ten czas nie zbankrutował. I to należy poczytywać sobie za sukces – podkreśla Tomasz Starus.

"

Tomasz Starus Poruszamy się trochę po nieznanych wodach, ale po tych 10 latach świat wychodzi na prostą.

Wzmocniono też globalne regulacje finansowe, wprowadzono ważne zmiany makroostrożnościowe i nadzorcze, podwyższono wymagania kapitałowe, czy ujednolicono stress testy dla banków.

… ale jeszcze nie wszyscy wyszli na prostą

Jednak te zmiany nie oznaczają jeszcze, że wszystkie wyzwania zniknęły, dodaje ekspert.

– Na pewno musimy sobie globalnie poradzić jeszcze z częścią krajów, z częścią systemów bankowych, a chodzi tu o południe Europy chociażby. Natomiast patrząc trochę dalej, to jest jeszcze Ameryka Południowa, gdzie kilka krajów ma ciągle poważne problemy – wyjaśnia Tomasz Starus.

REKLAMA

Wyższe stopy procentowe już na horyzoncie

A druga sprawa to fakt, że prędzej czy później stopy procentowe wzrosną. I warto, żeby zarówno przedsiebiorcy, jak i system bankowy przygotowali się na ten moment.

"

Tomasz Starus Wzrost stóp procentowych spowoduje wzrost złych długów.

– Przedsiębiorcy dlatego, że nagle finansowanie okaże się droższe, i oni muszą już teraz mysleć, jak zarobić na ten dodatkowy 1 proc., czy też 2 proc. odsetek. Jeśli chodzi o systemy bankowe, to ważne jest to, że wzrost stóp procentowych spowoduje wzrost złych długów. Ponieważ jakaś część przedsiebiorców nie znajdzie pomysłu, jak zarobić na te procenty – zwraca uwagę gość Polskiego Radia 24.

Jest to trudne do zrobienia w sposób na tyle delikatny, żeby nie popsuć gospodarek. – Trudne przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w historii, a na pewno po raz pierwszy za życia obecnie zarządzajacych tym systemem, musimy ściągnąć z rynku tak ogromną liczbę pieniędzy. Do tej pory to się nie zdarzało, więc to będzie ryzykowne – ocenia Tomasz Starus.

"

Tomasz Starus Po raz pierwszy w historii musimy ściągnąć z rynku tak ogromną liczbę pieniędzy.

Koordynacja staje się niezbędna

I jest jeszcze jedna kwestia. Otóż wyzwaniem pozostaje, szczególnie dla Europy, ale również na linii Europa – Stany Zjednoczone, czy Europa – Azja, czy też Stany – Azja prowadzenie w miarę skoordynowanej polityki.

REKLAMA

"

Tomasz Starus W podstawowych kwestiach i politycy, i zarządzający bankami centralnymi powinni ze sobą rozmawiać.

– Bo jak wiadomo każdy kraj ma swoje interesy, każdy chciałby zarobić jak najwiecej. Ale po to, aby system był stabilny, i żeby to nie było tak, że jeden zarabia kosztem tego, i ten drugi upada, to przynajmniej w tych podstawowych kwestiach i politycy, i zarządzający bankami centralnymi powinni ze sobą rozmawiać i koordynować swoje działania. Żeby nie popsuć tego wszystkiego, co osiagnęliśmy przez ostatnie 10 lat – komentuje Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Z kryzysem szybciej poradziły sobie Stany Zjednoczone niż Europa, bo tam podjęto szybciej – trudne czasami – decyzje. To USA nadały ton, począwszy od szczytu w Londynie w 2009 roku, przeznaczając 1,1 biliona dolarów na zapobieżenie groźbie światowego zastoju.

Sylwia Zadrożna, mb

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej