Branża mięsna: sukcesy i kłopoty

W Polsce od lat rośnie konsumpcja mięsa, statystyczny Polak je prawie 74 kg mięsa rocznie.

2017-09-27, 12:45

Branża mięsna: sukcesy i kłopoty
Jakie wyzwania swoją przed branżą mięsną? . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O problemach branży mięsnej w audycji "Agro-Fakty" radiowe Jedynki (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wzrost konsumpcji jest ważny, bo jest on jednym z czynników, od których zależy kondycja branży mięsnej.

O sukcesach może mówić sektor drobiarski odnotowujący wzrost produkcji, sprzedaży i eksportu mówi dr hab. Dariusz Lisiak z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

- Jesteśmy europejską potęgą w produkcji drobiu. W 2016 roku produkcja wzrosła o 13 proc. – mówi gość.

Dużym problemem jest ASF

 
Znacznie trudniejsza jest sytuacja producentów i przetwórców mięsa wieprzowego. Polska produkcja wieprzowiny spada. Jakie są tego najważniejsze przyczyny wyjaśnia Dariusz Lisiak.

- Za ten stan rzeczy odpowiedzialne jest bardzo duże rozdrobnienie gospodarstw. Jeśli chcemy konkurować z krajami zachodnimi musimy skonsolidować produkcję. Po drugie i tu kłopoty dopiero przed nami, to problem rozwijającego się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – wylicza.

Kilka scenariuszy rozwiązań
 
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń jest w Polsce od 4 lat i mimo podejmowania różnych działań ciągle pojawiają się jego nowe ogniska. Są różne strategie walki z tą chorobą - przypomina ekspert.

- Hiszpanie walczyli przez 30 lat, wyłożyli na ten cel bardzo dużo pieniędzy. Holendrzy, którzy chcieli się pozbyć problemu bardzo szybko, w ciągu pół roku ubili 10 mln świń. Było to działanie bardzo skuteczne – dodaje.

REKLAMA

W Polsce jak na razie wprowadza się na terenach z ASFem restrykcyjne zasady bioasekuracji i zmniejsza populację dzików roznoszących tę chorobę, ale efekty tych działań są niezadowalające.

Elżbieta Mamos, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej