Pracodawcy RP: potrzeba nie tylko wzrostu nakładów na służbę zdrowia, ale też racjonalizacji wydatków
System ochrony zdrowia jest nieefektywny pod względem wydawania pieniędzy, dlatego rozmowa o nim jest dziś bardzo potrzebna. Racjonalne zarządzanie pieniędzmi jest sprawą zasadniczą, zwłaszcza w kontekście rosnących oczekiwań pacjentów i niekorzystnych prognoz demograficznych. Tak twierdzą autorzy raportu "Zdrowe oszczędności", przygotowanego przez Pracodawców RP.
2017-10-17, 16:30
Posłuchaj
Jak mówi Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców Rp, wzrost nakładów na służbę zdrowia jest potrzebny, ale jednocześnie trzeba też poprawy efektywności wydawania pieniędzy. Jego zdaniem dopiero te dwa elementy sprawią, że system ochrony zdrowia zacznie lepiej funkcjonować. Według Arkadiusza Pączki należy zastanowić się na przykład nad wykorzystaniem aplikacji do skrócenia kolejek, opracowaniem państwowej polityki lekowej czy też optymalizacją kosztów, pod warunkiem, że nie pójdzie ona za daleko.
Potrzeba poprawy efektywności wydawania pieniędzy
Rozsądne lokowanie środków mogłoby ograniczyć niezbędny wzrost wydatków publicznych nawet o pół procent PKB rocznie Arkadiusz Pączka podkreśla, że oprócz wzrostu finansowania do 6 procent PKB należy także "uporządkować" sam system. - Postulat nasz i innych partnerów społecznych jest jeden - w ciągu trzech lat wzrost nakładów na służbę zdrowia, ale jednocześnie podniesienie jakości wydawania tych środków i jej efektywności. Potrzebne są też systemy informatyczne, bo mamy wrażenie, że wszelka informatyka omija służbę zdrowia szerokim łukiem i nie ma tam podsumowań ani żadnego monitoringu wydatków publicznych - dodaje.
Oszczędzanie prosta rzecz
Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha mówi, że są proste sposoby na oszczędzanie. Jako przykład podaje sytuację w Irlandii, gdzie informacja o lekach, których potrzebuje dana osoba, jest zapisana w systemie i nie ma potrzeby wystawiania kolejnych recept i zajmowania czasu lekarzom.
Jak racjonalizować wydatki w służbie zdrowia?
Zdaniem Sadowskiego najbardziej modelowa służba zdrowia jest w Szwajcarii. Dwa lata temu jej obywatele odrzucili możliwość utworzenia państwowej służby zdrowia, bo uważają, że lepsze usługi medyczne zapewni im sektor prywatny. Ekspert dodaje, że inne kraje Unii Europejskiej mogą być dla nas przykładem tego, jak racjonalizować wydatki. Wskazuje, że tak jest na przykład w przypadku leków - w Unii przepisuje się je, określając liczbę dni i oraz dawkę, a nie określając liczbę opakowań do zakupienia, co jest korzystne dla koncernów farmaceutycznych. - Jak przejrzelibyśmy wiele obszarów i porównalibyśmy je z tymi w Unii Europejskiej to by się okazało, że na każdym kroku można dokonać racjonalizacji - zaznacza Andrzej Sadowski.
REKLAMA
Podwyżki dla każdego?
Pracodawcy RP zwracają uwagę, że podwyżki płac powinni otrzymać wszyscy pracownicy, a nie tylko część z nich. Musi im jednak towarzyszyć naprawa całego systemu. Same podwyżki, na których skończyła się reforma służby zdrowia kilka lat temu, niczego jak widać, nie zmieniły.
NRG, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA