W Niemczech rośnie płaca minimalna. Czy to skusi Polaków?
Płaca minimalna w firmach branży budowlanej w Niemczech, które nie należą do związków pracodawców, wzrośnie od przyszłego roku do 15,20 euro za godzinę. Jaki to będzie miało wpływ na polski rynek pracy?
2017-10-19, 11:13
Taką informację poinformował w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
W Polsce już brakuje pracowników, czy taka podwyżka może pogłębić krajowe problemy?
- Niemcy mają prawo ustalenia wysokości wynagrodzenia minimalnego w swoim kraju. Różnica wynagrodzeń w Polsce i w Niemczech jest na tyle duża, że podniesienie stawki minimalnej o 1 euro lub 2 to nie ma już znaczenia. Jeśli ktoś godzi się na rozłąkę z rodziną i emigrację zarobkową to już to zrobił. Podniesienie płacy w budownictwie nie będzie miało dużego znaczenia na polskiego rynku pracy– wyjaśnia Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Burzliwe negocjacje
Wyższą płacę minimalną wynegocjował w nocy z wtorku na środę związek zawodowy branży budowlanej IG Bau. - Negocjacjom groziło wielokrotnie fiasko. W przypadku braku porozumienia, od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna spadłaby do 8,84 euro - powiedział główny negocjator strony związkowej Dietmar Schaefers.
REKLAMA
Duże napięcie polityczne
"FAZ" zwraca uwagę na polityczną presję, pod jaką znajdował się związek. Ministerstwem pracy kieruje obecnie Andrea Nahles z SPD - partii tradycyjnie sprzyjającej pracobiorcom. W nowym rządzie Angeli Merkel, który ma powstać do końca roku, nie będzie socjaldemokratów, a resort pracy przypadnie innej partii - chadekom lub FDP nastawionym bardziej sceptycznie do odgórnej regulacji płac.
Porozumienie przewiduje, że robotnicy wykonujący prace pomocnicze dostaną od przyszłego roku 12,20 euro za godzinę. Robotnicy wykwalifikowani w zachodniej części Niemiec będą zarabiać 15,20 euro za godzinę. Związkowi IGBau nie udało się przeforsować takiej samej podwyżki dla budowlańców na wschodzie kraju.
Branżowa płaca minimalna obowiązuje firmy niezrzeszone w organizacjach pracodawców. Przedsiębiorstwa należące do takich stowarzyszeń płacą wyższe wynagrodzenia wynikające z umów taryfowych. W tym przypadku robotnicy wykwalifikowani zarabiają na zachodzie Niemiec 19,51 euro za godzinę i 18,15 euro w byłej NRD.
Budownictwo jest jednym z 15 sektorów gospodarki, w których obowiązuje branżowa płaca minimalna.
Związkowi IGBau nie udało się natomiast uzyskać porozumienia w sprawie podwyżek płac dla pracowników zajmujących się sprzątaniem biur i budynków. Obecnie płaca minimalna w tej branży wynosi 9,05 euro we wschodniej i 10 euro w zachodniej części Niemiec.
PAP, Anna Borys
REKLAMA