Nowe Prawo wodne: Sejm rozpoczął pracę nad projektem wprowadzającym regulatora cen

2017-10-25, 17:35

Nowe Prawo wodne: Sejm rozpoczął pracę nad projektem wprowadzającym regulatora cen
Nowe Prawo wodne ma wejść w życie z początkiem 2018 r. . Foto: nikkytok/Shutterstock.com

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu, którego założeniem jest powołanie regulatora cen wody. Ma on zapobiec windowaniu cen za wodę dla mieszkańców przez firmy wodno-kanalizacyjne po wejściu w życie nowego Prawa wodnego.

Posłuchaj

Wnioski za odrzuceniem rządowego projektu wprowadzającego regulatora cen - relacja Marty Szulborskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Posłowie rozpoczęli pracę nad rządowym projektem o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz innych ustaw. Jego głównym założeniem jest powołanie regulatora cen. Funkcję tę sprawowaliby: prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" oraz dyrektorzy regionalnych zarządów. Opozycja złożyła wnioski za odrzuceniem nowelizacji.

Obecnie ceny za wodę i odprowadzanie ścieków zatwierdzają gminy. Wiceminister środowiska Mariusz Gajda powiedział, że może to prowadzić do konfliktu interesów.

- Ten, kto ustala taryfę, sam tę taryfę zatwierdza – mówił wiceminister środowiska.

Wiceminister Gajda tłumaczył, że zatwierdzenie projektu to kontynuacja Prawa wodnego, a regulator cen jest potrzebny, by nie doszło do nieuzasadnionych podwyżek.

- To jest tylko zatwierdzanie i stwierdzenie, czy nie są tam ukryte pewne koszty nieuzasadnione, które byłby obciążeniem dla mieszkańców – mówił wiceminister środowiska.

Będą podwyżki?

Nowelizacja przewiduje zatwierdzenie taryf na trzy lata, ale zdaniem Krystyny Sibińskiej z Platformy Obywatelskiej właśnie to może spowodować podwyżki.

- Przedsiębiorstwa dzisiaj ustalając taryfy na trzy lata, będą musiały robić pewne zapasy, żeby to wyszło im poprawnie – uważa posłanka.

W czwartek projektem zajmą się sejmowe komisje.

Każdy, kto z wody korzysta, ma za nią płacić

Nowe Prawo wodne ma doprowadzić do sytuacji, w której każdy kto korzysta z wody, za nią płacił, mówiła Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Karolina Skalska-Józefowicz z firmy doradczej EY.

- Jednym z celów wprowadzenia Prawa wodnego było zwiększenie stopnia zwrotu kosztów usług wodnych w Polsce. Do tej pory było to zaledwie ponad 20 proc. natomiast zasadą Unii Europejskiej jest pełny zwrot kosztów usług wodnych, czyli wszyscy korzystający z wód muszą ponosić opłaty z tego tytułu i zapewnić samofinansowanie się gospodarki wodnej w kraju – wyjaśniała ekspertka.

Przemysł i rolnictwo przerzucą na nas koszty?

Do tej pory zwolniony z opłat był np. przemysł energetyczny. Teraz to się skończy. Wyższe koszty zaś najczęściej są przerzucane na końcowych odbiorców.

- W związku z tym można się spodziewać, że to będzie miało odzwierciedlenie w cenach za prąd. Również producenci napojów, rolnictwo - zwłaszcza te wiesze gospodarstwa, bo dla rolnictwa opłaty są uzależnione od wielkości poboru wód – będą ponosić opłaty z tytułu korzystania ze środowiska, których do tej pory nie ponosili. W związku z tym praktycznie w każdej dziedzinie życia będziemy mogli odczuć wzrost kosztów z tym związanych – przewidywała Karolina Skalska-Józefowicz.

Nowe Prawo wodne ma wejść w życie z początkiem 2018 r.

IAR/NRG, awi

Polecane

Wróć do strony głównej