Pakiet tytoniowy przyjęty: ograniczy szarą strefę? Teraz jej wartość to ok. 27 mld zł
Sejm przyjął w piątek tak zwany pakiet tytoniowy. Projekt Ministerstwa Finansów ma uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy z obrotu wyrobami tytoniowymi.
2017-10-27, 13:14
Posłuchaj
Przedłożona przez rząd nowela ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi i jest elementem pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy. "Krajowa produkcja suszu tytoniowego zostanie objęta monitorowaniem i nadzorem" - głosi uzasadnienie.
Wzmocnienie nadzoru nad branżą tytoniową w Polsce
Ministerstwo Finansów chce wzmocnić nadzór nad branżą tytoniową w Polsce. Zarówno na etapie zbioru roślin z plantacji, jak i obrotu wyrobami tytoniowymi. Celem jest poprawa ściągalności podatków, w tym akcyzy - przekonywał podczas drugiego czytania projektu w Sejmie wiceminister finansów, Wiesław Janczyk.
- Zależy nam na tym, by ograniczać szarą strefę. Dochody z akcyzy od papierosów są istotną pozycją w budżecie. Z 69 miliardów złotych, jakie założyliśmy na ten rok, dochody mają wynieść ponad 19,3 miliarda - wyliczał.
Już teraz szara strefa w obrocie wyrobami tytoniowymi maleje
Wiesław Janczyk zauważył, że już teraz szara strefa w obrocie wyrobami tytoniowymi maleje. Wprowadzenie pakietu tytoniowego ma jednak spowodować przyspieszenie tej tendencji.
REKLAMA
- Według informacji od służb celnych, ale i koncernów tytoniowych, wartość tej szarej strefy to około 27 miliardów złotych. To około 14 procent rynku. My ten udział ostatnio zmniejszyliśmy już o 4 procent - dodał Janczyk.
Ustawa zakłada też powstanie rejestru producentów nadzorowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
Polska produkuje dziś 30 tysięcy ton tytoniu, najwięcej w Unii Europejskiej. Uprawą tej rośliny zajmuje się około 15 tysięcy rolników.
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA