Rada Dialogu Społecznego: prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nastąpiło też przekazanie przewodnictwa w Radzie stronie rządowej, czyli minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej.

2017-10-30, 13:23

Rada Dialogu Społecznego: prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków

Posłuchaj

W Belwederze rozpoczęło się plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Przewodnictwo w Radzie skupiającej przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu objęła dzisiaj strona rządowa. Premier Beata Szydło podkreśliła, że dialog między stronami społecznymi nie gwarantuje powszechnej akceptacji reform ale pozwala na ich realizację./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

- Przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego, po rocznym przewodnictwie strony pracodawców, przejmuje strona rządowa, a w sensie bezpośrednim minister RPiPS - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent podziękował dotychczasowej przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Henryce Bochniarz.

- To był ważny rok, ale to był zarazem także i trudny rok w pracach Rady - tak, jak zresztą każdy wtedy, kiedy następują w kraju reformy, które wiążą się z pewną dyskusją, debatą - powiedział Andrzej Duda.

− Pod pani auspicjami, w ramach Rady, toczyły się dyskusje na temat służb mundurowych, toczyły się dyskusje na temat transparentności środowiska i warunków pracy, toczyły się dyskusje na temat szkolnictwa zawodowego, wreszcie od pewnego czasu toczy się też taka mocna dyskusja na temat systemu ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej w naszym kraju - mówił prezydent, zwracając się do Bochniarz.

Jak dodał, zgodnie z harmonogramem prac RDS, przewodnictwo w Radzie przejmuje strona rządowa, a bezpośrednio minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Prezydent powołał siedmiu nowych członków RDS

Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego. − Wierzę w to, że wszystkie te zadania i egzaminy, które staną przed Radą w tym roku, zostaną zdane znakomicie - powiedział prezydent.

Nominacje do RDS otrzymali: Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, przewodniczący WRDS i prezes Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych w Katowicach Marek Zychla, prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski, zastępca prezesa zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Władysław Jefremienko, wiceminister w Ministerstwie Finansów Teresa Czerwińska, wiceprezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach Janusz Piątek oraz Marek Kowalski z Konfederacji Lewiatan.

− Bardzo dziękuję za przyjęcie tych nominacji i bardzo dziękuję też wszystkim dotychczasowym członkom Rady, wszystkim tym, którzy poświęcali swój czas, którzy uczestniczyli w tych pracach. Bo myślę, że to jest wielkie zadanie, które jest realizowane dla Polski, jest realizowane dla tych celów, które są w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego wskazane, które można bardzo krótko streścić określeniem, że jest to praca dla dobra rozwoju Rzeczpospolitej i dla dobra budowania pomyślności polskiego społeczeństwa we wszystkich jego warstwach - powiedział prezydent.

Premier Beata Szydło: dialog należy prowadzić zawsze i wszędzie

Obowiązkiem rządzących jest wsłuchiwać się w głos obywateli (...) dialog należy prowadzić zawsze i wszędzie, na różnych płaszczyznach - podkreśliła premier Beata Szydło.

Premier oceniła też, że najbardziej odpowiednią osobą do kierowania pracami RDS jest szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która zdaniem szefowej rządu może nadać nową formułę pracom w RDS. Radzie Dialogu .

− Obowiązkiem rządzących, bez względu na to, jakie pełnimy funkcje, gdzie zostaliśmy postawieni do realizacji programów, które nam powierzono, jest wsłuchiwać się w głos obywateli - podkreśliła Beata Szydło.

REKLAMA

Dodała, że RDS jest "szczególnym forum, bo jest określona ustawowo, jest to ciało któremu zostały nałożone konkretne obowiązki, zapisane określone cele, które mają być realizowane, ale ten dialog należy prowadzić zawsze i wszędzie, i na różnych płaszczyznach".

Premier odniosła się również do przejęcia przez rząd kierownictwa w RDS.

− Bardzo się cieszę, że to właśnie teraz, w tym niełatwym okresie, o którym mówił pan prezydent, rząd będzie przejmował kierownictwo w Radzie Dialogu Społecznego, a w imieniu rządu pani minister Elżbieta Rafalska" - powiedziała.

Szefowa rządu podkreśliła, że "jest to najbardziej odpowiednia osoba z rządu, która ten dialog może prowadzić nie tylko skutecznie, ale tez może nadać nową formułę pracom, które toczone są na Radzie Dialogu Społecznego.

− Olbrzymie doświadczenie pani minister, wyczucie społeczne i też obszar, za który ona w rządzie odpowiada są najlepszymi rekomendacjami dla pani minister, aby to ona właśnie tymi pracami Rady Dialogu Społecznego przez najbliższy czas kierowała - dodała Beata Szydło.

Premier: być może w RDS powinni zasiadać przedstawiciele Sejmu i Senatu

Warto się zastanowić, czy w Radzie Dialogu Społecznego nie powinni zasiadać przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu - mówiła premier Beata Szydło podczas poniedziałkowych obrad RDS w Pałacu Prezydenckim.

− Może powinni zasiadać (w Radzie - PAP) przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu. Skoro parlament przygotowuje projekty ustawodawcze, może warto się nad tym zastanowić – powiedziała premier.

− Myślę, że najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali i rozumieli, że jesteśmy tu wszyscy, przy tym stole dialogu społecznego nie dla siebie, nie dla rządu, nie dla parlamentu, nie dla pana prezydenta, nie dla organizacji związkowych, tylko dla obywateli – dla Polaków  – podkreśliła Szydło podczas debaty na temat prezydenckiej propozycji nowelizacji ustawy o RDS.

Minister Elżbieta Rafalska: dialog społeczny szansą na dobre rozwiązania

− Dialog społeczny jest potrzebny; jest szansą na wypracowanie lepszych rozwiązań - powiedziała w poniedziałek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która przejęła w imieniu rządu przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego.

− Nasz rząd prowadzi bardzo aktywną politykę społeczną, dialog jest bardzo potrzebny. Przy dobrej rozmowie różnych stron – pracodawców, związków zawodowych i strony rządowej zawsze jest szansa na wypracowanie lepszych rozwiązań – powiedziała Rafalska podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Rafalska oceniła, że jest potrzeba promocji dialogu społecznego, "by w świadomości społecznej było przekonanie, że interesów społecznych, publicznych pilnują reprezentanci, że analizujemy wszystkie argumenty".

Minister dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "patronat nad polskim dialogiem społecznym". "To niezwykle ważne, to pokazuje nam, jak istotna jest rola dialogu w polskiej polityce społeczno-gospodarczej” – oceniła Rafalska. "Te wszystkie spotkania, które z pana obecnością się odbywają, to są spotkania bezcenne. Bardzo sobie tę pana uwagę cenimy" – dodała.

Rafalska podziękowała premier Beacie Szydło za wskazanie na przewodniczącą RDS. Jak dodała, "to wcale nie było tak pewne" – podkreślając, "że ma wielu znakomitych kolegów w rządzie". Przewodniczenie RDS oceniła jako obowiązek, ale także wyróżnienie i zaszczyt. Wskazała, że wie, że są duże oczekiwania, co do przewodnictwa strony rządowej w Radzie Dialogu Społecznego.

Minister RPiPS dziękowała także swoim poprzednikom na stanowisku przewodniczącego RDS – Piotrowi Dudzie i Henryce Bochniarz. "To była przyjemność - przyglądać się jak temu, spór może toczyć się w dobrej atmosferze, przy pełnej argumentacji, wysokich kompetencjach, dużej aktywności" – wskazała.

REKLAMA

Będzie też dyskusja o systemie ochrony zdrowia

Druga część posiedzenia Rady jest poświęcona prezentacji projektu nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Planowana jest również dyskusja na temat rozwiązań służących poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Omawiana ma być też kwestia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych w ramach przygotowania do szczytu w Goteborgu.

IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej