Zwolnienia lekarskie: kogo kontroluje ZUS?
Od stycznia do końca czerwca bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 265 tysięcy kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.
2017-11-15, 13:28
Posłuchaj
W konsekwencji kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń wyniosła blisko 98 i pół miliona złotych.
Zgodnie z uprawnieniami Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, jak chorzy wykorzystują zwolnienia lekarskie. Dzieje się tak w trosce o pieniądze, które pochodzą ze składek ubezpieczonych i trafiają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a potem na wypłatę świadczeń.
- To właśnie z tego funduszu zakład płaci zasiłki chorobowe. Powinny być one przeznaczone dla osób naprawdę chorych. Zakład jest więc ustawowo zobowiązany do nadzoru nad wydawaniem tych pieniędzy. Kontrolowane mogą być również osoby przebywające na świadczeniu rehabilitacyjnym lub korzystające ze zwolnienia lekarskiego wystawionego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny - mówi Justyna Czapla-Łapińska z Departamentu Zasiłków w Centrali ZUS.
Kogo kontroluje ZUS?
ZUS kontroluje przede wszystkim osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, które są zatrudnione w małych firmach, osoby pobierające zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia oraz prowadzące działalność pozarolniczą.
REKLAMA
- Przy wyborze osób, które mają zostać poddane kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, ZUS bierze pod uwagę szereg okoliczności. Najczęściej są to osoby, które korzystają często z krótkoterminowych zwolnień lekarskich, uzyskują kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy, albo z tytułu różnych schorzeń czy wykorzystują kolejny okres zasiłkowy – wyjaśnia rozmówczyni.
Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób - kontrole zwolnień lekarskich przeprowadza we własnym zakresie, ale może zwrócić się do ZUSu w wypadku wątpliwości.
Czego nie można robić na zwolnieniu?
W ramach kontroli ZUS sprawdza, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje pracy zarobkowej i czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego celem. Skontrolowane mogą być zarówno osoby, którym lekarz zalecił leżenie w łóżku, jak i chorzy bez takich zaleceń.
- Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby może wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia. Może zatem udać się do apteki, na badania, na rehabilitację lub wizytę do lekarza. Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim powinna powstrzymać się od wykonywania czynności sprzecznych z celem tego zwolnienia, w szczególności takich, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy – podkreśla Justyna Czapla-Łapińska.
REKLAMA
Kontrola może być przeprowadzona zarówno w miejscu zamieszkania jak i czasowego pobytu chorego, a także w miejscu zatrudnienia.
Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, to chory może być pozbawiony prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia.
Ile mamy czasu na dostarczenie zwolnienia?
A teraz pytanie naszego słuchacza - pana Konrada - Zachorowałem i dostałem zwolnienie od lekarza na tydzień. Ile mam czasu na dostarczenie tego zwolnienia do mojego pracodawcy?
Odpowiada Katarzyna Turant z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
- Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie albo w tradycyjnej papierowej wersji, wtedy pracownik dostarcza je w ciągu 7 dni do pracodawcy. Zwolnienie może zostać też wystawione elektronicznie. Jeśli pracodawca ma profil elektroniczny na PUE to jest to automatycznie przekierowane do pracodawcy. Jeśli nie ma tego profilu to pracownik musi to zwolnienie dostarczyć wydrukowane do pracodawcy – dodaje.
Zwolnienie można wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym - najpóźniej w siódmym dniu od jego wystawienia.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA