Zakaz handlu: co z restauracjami w centrach handlowych?
Zakaz wpłynie nie tylko na duże sieci gastronomiczne, ale także na mniejszych przedsiębiorców, którym udało się zagościć w dużym centrum – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Piotr Jankowski, radca prawny i autor bloga "Prawo w gastronomii".
2017-12-10, 20:20
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta w chwili obecnej czeka na modyfikację, która znajduje się na drugim etapie legislacyjnym, czyli w Senacie.
Z zakazu wyłączona gastronomia w centrach handlowych, ale…
Jak tłumaczy Piotr Jankowski, ogólna konkluzja płynąca z ustawy będzie taka, że działalność handlowa w centrach handlowych w niedziele zostanie ograniczona. Teoretycznie funkcjonowały będą kina, centra rozrywki, czy gastronomia, które nie prowadzą jako takiego handlu, a świadczą działalność usługową.
W praktyce jednak, zdaniem autor bloga "Prawo w gastronomii", zakaz wpłynie nie tylko na duże sieci gastronomiczne, ale także na tych mniejszych przedsiębiorców, którym udało się zagościć w dużym centrum.
Problem z czynszami dla małej gastronomii
Czy w związku z tym restauratorzy mają szansę na zmianę umów najmu czy obniżenie czynszu? Według radcy prawnego, na to przedstawiciele gastronomii raczej nie mają co liczyć.
REKLAMA
– Umowy najmu z centrami handlowymi nie należą do przystępnych dla przedsiębiorców. Narzuca się szereg obowiązków i wysokie kary umowne. Brakuje również elastycznych rozwiązań, które mogłyby umożliwić skuteczne negocjowanie z centrum warunków umowy – komentuje Piotr Jankowski.
Umowy czynszowe bardzo rozbudowane i mało elastyczne
Jak tłumaczy, uregulowania dotyczące czynszu są często bardzo rozbudowane. Wprowadza się do umowy kilka rodzajów opłat, które składają się na czynsz końcowy. Wyróżnia się czynsz podstawowy, czasem czynsz od obrotu, czynsz eksploatacyjny (części wspólne, administracja, ochrona itp.), a także opłaty za media. Cel centrum z reguły jest taki, aby ich wynagrodzenie było waloryzowane o odpowiedni wskaźnik bądź choćby utrzymywane na ustalonym poziomie.
– Analizując umowy najmu z centrami oraz ich stanowisko wobec najemców wydaje się, że obniżenie czynszów dla najemców gastronomicznych nie wchodzi w grę – mówi ekspert serwisu portalspozywczy.pl.
Centra handlowe mają pozycje dominującą
– Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Z pewnością na pierwszym miejscu stoi chęć przerzucenia odpowiedzialności za zmiany w prawie na najemców. Centrum jest w tej relacji w pozycji dominującej, a więc z łatwością może dyktować warunki. Ustalając sobie pewien pułap wynagrodzenia z tytułu najmu, łatwo i dobrowolnie z tego nie zrezygnuje – dodaje Jankowski.
REKLAMA
Anna Wrona
REKLAMA