Płace w listopadzie w górę. W grudniu będzie jeszcze lepiej
Listopad był kolejnym miesiącem wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia zatrudnienia. Według ekspertów, w grudniu będzie jeszcze lepiej.
2017-12-18, 19:59
Posłuchaj
Wg danych GUS-u, przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w minionym miesiącu 4 tys. 610 zł i 79 gr, co oznacza, że rdr wzrosło o 6,5 proc.
Eksperci spodziewali się wzrostu o 7 proc. Zwiększyło się także nieznacznie zatrudnienie, które było wyższe o 4,5 proc., licząc rok do roku. Spodziewano się go na poziomie 4,4 proc., tak ile wyniosło w październiku.
REKLAMA
− Dane potwierdzają dobrą sytuację na rynku pracy -ocenia Andrzej Kubisiak z WorkService.
Grudzień będzie jeszcze lepszy dla rynku pracy
Jak zauważa, końcówka roku jest dla rynku pracy na plus, widać trendy wzrostowe.
− Ostatnie miesiące nas rozpieszczały – dynamika wzrostu wynagrodzeń wynosił około albo powyżej 7 procent, stąd każdy spodziewał się, że będzie to trwały trend i w grudniu pobijemy rekord średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, mówi gość Polskiego Radia 24.
Średnie wynagrodzenie GUS nie obrazuje stanu wynagrodzeń w całej gospodarce
Zwraca jednocześnie uwagę, że dane GUS obejmują tylko średnie i duże firmy, zatrudniające powyżej 9 pracowników, gdy tymczasem dane na ten temat z całej gospodarki, obejmujące mniejsze firmy, których jest większość, wskazują, że wynagrodzenia w nich są znacząco niższe.
REKLAMA
− Mediana wynagrodzeń wynosi w nich 3,5 tys. zł brutto, mówi Kubisiak.
Grudzień jeszcze bardziej podkręci koniunkturę
Jak dodaje, grudzień, który jest specyficznym miesiącem ze względu na Święta Bożego Narodzenia, jeszcze bardziej podkręci koniunkturę w gospodarce.
− I widać to po listopadowych rekrutacjach, obejmujących magazyny, transport, w tym miesiącu powstaje bardzo dużo nowych miejsc pracy, pojawiają się też nagrody, premie, dodatki, mówi Kubisiak.
Największym wyzwaniem dla rynku pracy będzie brak rąk do pracy
Patrząc na cały rok 2017, był on przełomowy dla rynku pracy. Firmy coraz wyraźniej odczuwają brak rąk do pracy. Ten problem będzie też wyzwaniem na przyszły rok, uważa Andrzej Kubisiak.
I zauważa, że już w tym roku wiele firm nie podejmowało nowych kontraktów z powodu braku pracowników.
−Stąd w 2018 r. ten problem będzie skupiał uwagę wielu ekspertów, gdy pracownicy odczują z tego powodu dużą zmianę, dla pracodawców będzie to kolejny trudny rok, mówi Kubisiak.
Wg danych GUS, w przedsiębiorstwach powyżej 9 osób, w listopadzie zatrudnionych było 6 milionów 53 tysiące osób, czyli 4,5 procent więcej niż w listopadzie roku poprzedniego.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA