Wyższa płaca minimalna: kto zyska, a kto straci?

Już wiadomo, że w 2018 roku wzrośnie płaca minimalna. Obecnie jest to 2 tysiące złotych brutto. - Teraz najniższa pensja wzrośnie o około 100 złotych i wyniesie 2100 złotych brutto - mówi ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski.

2017-12-28, 16:10

Wyższa płaca minimalna: kto zyska, a kto straci?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Pamiętajmy, że przepisy stosują się do osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Nie dotyczą zleceń i umów o dzieło.

Wyższa stawka godzinowa

W przyszłym roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa. W ubiegłym roku określono także minimalną stawkę za godzinę pracy w ramach umów zleceń i o świadczenie usług. Od 1 stycznia 2018 wyniesie ona minimum 13,7 złotych brutto. czyli wzrośnie o 70 groszy. Kolejna istotna zmiana jest taka, że teraz nowi pracownicy także będą musieli otrzymać pełną płacę minimalną już na starcie. Wcześniej przepisy mówiły, że wynagrodzenie w pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80 procent minimalnej pensji

Co zmiany oznaczają dla pracownika?

Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę oznacza to przede wszystkim większe wynagrodzenie, ale wiele świadczeń otrzymywanych przez pracowników jest obliczanych na podstawie minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń. Od 2018 roku wyższa jest odprawa dla zwalnianych grupowo. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wyższy będzie też np. dodatek za pracę w nocy 2018. Każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej.

… a co dla przedsiębiorców?

Od wysokości minimalnego wynagrodzenia nie może być niższe wynagrodzenie za czas przestoju w firmie oraz odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Na wzroście płacy minimalnej skorzystają też dłużnicy. Płaca minimalna jest wyłączona spod egzekucji komorniczej, czyli jeśli wzrasta, to i w kieszeni dłużnika zostaje więcej pieniędzy.

Wyższe koszty pracy

Przy wyższej płacy rosną świadczenia pracownicze ale jednocześnie rosną też koszty pracy ponoszone przez pracodawców. Poza podwyżką pensji pracodawca musi opłacić między innymi część składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i na Fundusz Pracy.

REKLAMA

- W 2018 roku "na rękę" pracownik otrzyma minimalnie 1 530 zł. Pozostałe koszty to między innymi składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i na Fundusz Pracy, opłacane przez pracodawcę – wyjaśnia Piotr Wojciechowski ekspert prawa pracy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej