Polska ma wkrótce stać się jedną wielką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ekspertka: zmiana w dobrym kierunku

Cała Polska ma się stać już niebawem specjalną strefą - zmiany w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych mogą wejść w życie już od lutego przyszłego roku. Wsparcie w postaci zwolnienia z podatku uzyskają przedsiębiorcy na terenie całego kraju, a nie jak dotychczas - tylko w wybranych lokalizacjach.

2017-12-28, 18:45

Polska ma wkrótce stać się jedną wielką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ekspertka: zmiana w dobrym kierunku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Agnieszką Durlik rozmawia Justyna Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem ekspertki Krajowej Izby Gospodarczej Agnieszki Durlik są to zmiany w dobrym kierunku.

- Te rozwiązania, które do tej pory funkcjonowały tylko na terenie SSE, będą mogły być stosowane przez inne samorządy, niekoniecznie związane z samymi strefami. Pozwoli to na bardziej równomierny rozwój różnych regionów Polski - podkreśliła rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej.

W opinii Agnieszki Durlik większa elastyczność jeśli chodzi o ulgi z pewnością zadziała pozytywnie na inwestorów. Skorzystają na tym na przykład firmy, które chcą inwestować w konkretnej części Polski, na przykład ze względu na to, że mają tam swoje rynki zbytu, a dotychczas w danym miejscu nie było Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ważna jakość, nie ilość 

REKLAMA

Nowością jest również wprowadzenie kryterium jakościowego inwestycji. Agnieszka Durlik zaznacza, że ważna będzie jakość nowych miejsc pracy, które powstaną dzięki innowacyjnym i nowoczesnym inwestycjom.

- Chodzi o to by gospodarka rozwijała się w kierunku wyższej wartości dodanej produktów i usług, aby firmy nie inwestowały środków w proste zakłady produkcyjne, ale aby przekazywały pieniądze na nowe rozwiązania, współpracę z polskimi naukowcami tak, by rozwijać polskie możliwości technologiczne - dodała.

Co ze "starymi" strefami?

Głównym celem zmiany ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) jest ściąganie na teren całej Polski nowych inwestycji, ale nie tylko o charakterze ilościowym, ale głównie jakościowym - tak mówił ostatnio wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Ministerstwo Rozwoju nie planuje likwidacji dotychczas istniejących stref ekonomicznych, wyznacza natomiast dla nich nowe zadania. Pomoc dla przedsiębiorców, oprócz zwolnienia od podatku dochodowego, przyjmie również formę bezpłatnych usług w zakresie szkoleń i doradztwa, świadczonych przez zarządzających obszarami.
 
Z danych resortu Rozwoju rozszerzenie zachęt inwestycyjnych zwiększy wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 roku do 117 mld zł.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Justyna Golonko, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej