GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w górę, ale dynamika mniejsza

GUS podał ważne dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz budowlanej w grudniu. Świadczą one o dobrej kondycji firm oraz konsumentów - tak sprzedaż detaliczna jak produkcja rosną, ale trochę wolniej, nadal rozapędza się produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści mówią nadal o dobrej koniunkturze gospodarczej.

2018-01-19, 14:55

GUS: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w górę, ale dynamika mniejsza
Dane za grudzień potwierdzają dobrą koniunkturę w 4Q ubiegłego roku. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Grzegorz Ogonek: dane będą nieco słabsze, ale to głównie skutek kalendarza (IAR/Arkadiusz Augustyniak)
+
Dodaj do playlisty

Jak czytamy w komunikacie GUS, w grudniu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 5,2% (wobec wzrostu o 8,8% przed miesiącem oraz o 6,1% w grudniu 2016 r.).

W porównaniu z poprzednim miesiącem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 16,6%. W okresie styczeń-grudzień 2017 r. sprzedaż była o 7,3% wyższa niż przed rokiem.

Wzrost sprzedaży detalicznej w większości grup towarów, najwięcej w odzieży i obuwiu

GUS podaje, że wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku odnotowano w większości grup.

REKLAMA

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupowania „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (o 6,2%).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost sprzedaży wykazały podmioty wchodzące w skład grupowania „tekstylia, odzież, obuwie” (o  24,2%). Spadek sprzedaży odnotowano jedynie w grupie „pozostałe” (o 1,3%).

W okresie styczeń-grudzień 2017 r. sprzedaż detaliczna była o 7,3% wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu o 5,7% w 2016 r.).

Bank Millennium: dynamika sprzedaży trochę wolniejsza, pobudza ją rosnąca konsumpcja

Dane o sprzedaży detalicznej potwierdziły mocną konsumpcję, choć realna dynamika sprzedaży detalicznej wyhamowała w grudniu do 5,2% r/r z 8,8% r/r i był to wynik nieco słabszy od oczekiwań.  Podobnie jak w miesiącach poprzednich wzrosty sprzedaży miały szeroki zakres, choć w stosunku do listopada silnie wyhamowała sprzedaż samochodów, co w dużej mierze odpowiadało za słabszy od oczekiwań wynik grudnia. Warto przy tym dodać, że w listopadzie to sprzedaż samochodów rosła najsilniej (+15,9% r/r). W całym 4Q ub.roku sprzedaż wzrosła realnie o 7,0% r/r, co oznacza, że konsumpcja prywatna pozostała głównym motorem wzrostu, a jej dynamika była zbliżona do wyniku z 3Q, kiedy wyniosła 4,9% r/r. Rosnące dochody realne, optymistyczne nastroje konsumentów, a także realnie ujemne stopy procentowe będą sprzyjać konsumpcji także w kolejnych kwartałach, choć jej dynamika nieco wyhamuje.

REKLAMA

mBank: znaczące spowolnienie sprzedaży detalicznej w grudniu, ale konsumpcja nie spowolniła

Sprzedaż detaliczna spowolniła w grudniu znacząco – z 10,2% r/r (realnie 8,8%) do 6,0% r/r (realnie 5,2%), piszą w komentarzu analitycy mBank.

Przegląd poszczególnych kategorii wskazuje na to, ze spowolnienie to miało kilka przyczyn. Po pierwsze, wspomniany wcześniej efekt kalendarzowy uderzył w sprzedaż samochodów, motocykli i części (spadek dynamiki z 10,6% do -3,1% r/r), tradycyjnie bardzo wrażliwą na dni robocze. Po drugie, efekt cenowy (baza na cenach paliw, widoczna też w danych CPI) i realny (wygasanie bezpośrednich skutków pakietu paliwowego i efektywnej likwidacji nielegalnego obrotu) złożyły się na spadek dynamiki sprzedaży paliw z 10,3% do 4,1% r/r.

Po trzecie, spadły nieznacznie dynamiki roczne w większości kategorii sprzedaży dóbr trwałych. W konsekwencji, nasze ulubione miary bazowej sprzedaży detalicznej obniżyły się w umiarkowanej skali – sprzedaż po wyłączeniu żywności, paliw i samochodów spowolniła z 11,1% do 7,7% r/r.

Mając na uwadze wszystkie w/w uwarunkowania, uważamy że dane grudniowe nie wskazują na pogorszenie perspektyw konsumpcji. Dostępne dane (sprzedaż detaliczna, sentyment konsumentów, dochody) wskazują na stabilizację dynamiki rocznej konsumpcji tuż poniżej 5% r/r.

REKLAMA

W grudniu produkcja sprzedana przemysłu wyższa o 2,7 proc. r/r

Według GUS, w grudniu 2017 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7 proc. w porównaniu z grudniem 2016 r., a produkcja budowlano-montażowa – o 12,7%.

Za to znaczący wzrost produkcji budowalno-montażowej

W  okresie styczeń – grudzień 2017 r. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 6,5% w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r., kiedy notowano wzrost o 3,1%, natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 12,1% wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 14,1%.

Bank Millennium: wzrost produkcji przemysłowej w IV kwartale najwyższy od 2010 r.

Jak oceniają analitycy Banku Millennium, dynamika produkcji przemysłowej w grudniu ub. roku wyhamowała do 2,7% r/r z  9,1% miesiąc wcześniej, co było odczytem nieco lepszym od naszych oczekiwań, co sugerowały zresztą opublikowane na początku miesiąca dobre dane o indeksie PMI. Oznacza to, że w całym 4Q wzrost produkcji przemysłowej wyniósł średnio 8% r/r, najwięcej od 1Q 2011r. W całym 2017 roku natomiast produkcja wzrosła o 6,5%, najszybciej od 2011r. Wyhamowanie dynamiki produkcji w samym grudniu było spodziewane i wiązało się z negatywnym efektem kalendarzowym. Eliminując wpływ czynników sezonowych  wzrost produkcji w grudniu pozostał solidny i wyniósł 7,3% r/r.

REKLAMA

Wzrost produkcji stymulowany ożywieniem w krajach partnerów zagranicznych, wysoka konsumpcją

Wyniki sektora wciąż wspiera ożywienie gospodarcze u naszych głównych partnerów handlowych i rosnący eksport. Dodatkowym wsparciem jest silny popyt krajowy, konsumpcyjny, jak i odbudowujące się inwestycje. W rezultacie wzrost produkcji ma szeroki zakres i w grudniu objął 26 z 34 branż. W grupie tej znajdują się producenci zarówno dóbr konsumpcyjnych, jak i inwestycyjnych, eksporterzy, jak i dostawcy na rynek krajowy.

Wzrost inwestycji, w tym obejmujących inżynierię lądową i wodną

Dane o produkcji budowlano-montażowej potwierdziły utrzymujące się ożywienie w zakresie inwestycji budowlanych. Produkcja budowlano-montażowa była w grudniu ub.r o 12,7% wyższa niż przed rokiem, natomiast eliminując wpływ czynników sezonowych jej wzrost wyniósł 17,6% r/r. Widać zatem, że także w tym wypadku niekorzystny efekt kalendarzowy wpłynął na wyhamowanie dynamiki produkcji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Wciąż najsilniej rośnie produkcja firm specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+20,6% r/r), potwierdzając solidne odbicie inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków unijnych. Wzrosty produkcji widoczne były jednak we wszystkich grupach przedsiębiorstw. W całym 4Q ub.r. dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła średnio 17,6% r/r wobec 19,5% r/r w 3Q, co może oznaczać nieznaczne wyhamowanie wzrostów inwestycji budowlanych, jednak biorąc pod uwagę przyspieszenie inwestycji w maszyny i urządzenia oraz inwestycje sektora gospodarstw domowych, dynamika inwestycji w całej gospodarce powinna nieco przyspieszyć w 4Q.

REKLAMA

mBank: dane o produkcji przemysłowej świadczą o dobrej koniunkturze

W danych o produkcji przemysłowej nie ma absolutnie żadnych oznak słabości, piszą w swoim komentarzu analitycy mBanku.,  IV kwartał 2017 roku był najlepszym (w ujęciu r/r) kwartałem dla przemysłu od początku 2011 roku. Od strony fundamentalnej można zauważyć, że polskie przetwórstwo korzysta zarówno z doskonałej formy, w jakiej znajduje się gospodarka światowa, jak i z ożywienia krajowych inwestycji. Spodziewamy się, że czynniki te będą oddziaływać również w 2018 roku, a produkcja wzrośnie w nim średnio o ponad 8%.

Produkcja przemysłowa słabsza, ale to jeszcze nie osłabienie koniunktury

Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek uważa, że dane o produkcji przemysłowej będą nieco słabsze. Wyjaśnia jednak, że powodem nie jest osłabienie gospodarcze, ale efekt statystyczny wynikający z porównania z wysokim wzrostem w grudniu poprzednim. Zwraca przy tym uwagę, że w grudniu ubiegłego roku było mniej dni roboczych niż rok wcześniej.

Grzegorz Ogonek uważa, że dane o sprzedaży detalicznej pokażą duży optymizm wśród konsumentów. Podkreśla, że kolejne badania pokazują, że Polacy jeszcze nigdy nie czuli się tak zamożni.

GUS podaje grudniowe dane

Do tej pory GUS podał dane m.in. o inflacji w grudniu minionego roku. Wyniosła ona 2,1 procent, licząc rok do roku.

REKLAMA

Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4973 złote i 73 grosze i było o 7,3 procent wyższe niż rok wcześniej.

NRG, GUS, IAR, md, jk, komunikaty Banku Millennium, mBanku

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej