Technologię Blockchain można wykorzystać nie tylko przy kryptowalutach

Blockchain może zrewolucjonizować płatności, zmniejszyć koszty firm i zwykłych obywateli. Technologia, która zasłynęła dzięki kryptowalutom, stopniowo wkracza w inne obszary.

2018-01-19, 21:10

Technologię Blockchain można wykorzystać nie tylko przy kryptowalutach
Blockchain lub łańcuch bloków (czasem też łańcuch blokowy) - zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowy. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Do czego można wykorzystać technologię blockchain, znana przede wszystkim z kryptowalut, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego i Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Blockchain to zdecentralizowana baza danych oparta o otwarte oprogramowanie - tłumaczy prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego i Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.

Technologia blockchaim dobra na wszystko?

 Jak wyjaśnia, to technologia przesyłania przez internet czegoś, co ma wartość pieniężną.

− W przeciwieństwie do e-maila, który tej wartości nie ma i nie potrzebuje ochrony, za pomocą technologii blockchain można wysyłać coś co ma wartość – czy to będzie akcja, obligacja, pieniądz, czy to baza danych. Każdy wpis do bazy danych może być wpisem pieniężnym albo wpisem o czymś, więc możliwości zastosowań jest bardzo dużo, mówi gość Polskiego Radia 24.


Na technologii blockchain oparty dPLN

Na tej technologii można też oprzeć waluty cyfrowe - i absolutnie nie należy ich mylić z kryptowalutami.

REKLAMA

Nad projektem cyfrowej waluty dPLN pracuje Polski Akcelerator Technologii Blockchain.

Mimo, że w mediach projekt został ochrzczony "polską kryptowalutą", to ze spekulacją i kopią bitcoina nie ma on nic wspólnego. Co więcej, miałby tę samą wartość, co złoty.

Blockchain – wykorzystany w funkcjach płatniczych

Chcemy wrócić do tego, co było podstawą stworzenia kryptowalut, czyli funkcji płatniczych. Tak aby każdy Polak mógł tego używać, wyjaśnia profesor.

− Chcemy zdigitalizować pieniądz elektroniczny i stworzyć nową formę pieniądza. W przyszłości byłby to pieniądz programowalny, to znaczy taki, gdzie można od razu zaszyć warunki pod jakimi przekazuje się komuś pieniądze – np. może to być umowa pożyczkowa, lokata itd., mówi prof. Krzysztof Piech.

− A wtedy mówimy o zupełnie nowym zastosowaniu pieniądza w ogóle, mówi gość Polskiego Radia.

REKLAMA

Cyfrowy złoty zrewolucjonizuje przelewy elektroniczne?
Polski Akcelerator Technologii Blockchain chce wprowadzić cyfrowego złotego we współpracy z bankami. Cel jest taki, by dokonywać płatności z pominięciem systemów Visa czy Mastercard, a także serwerów bankowych.
Jak wyjaśnia, to będzie oznaczało obniżenie kosztów przekazywania środków, przekaz będzie szybszy, będzie go można dokonać o każdej porze, nie czekając na uruchomienie systemu płatności.
− Jednak najważniejsze, że można będzie zastosować tę technologię, gdzie obecnie nie można użyć przelewu. Np., gdy chcę przelać jeden grosz, za co muszę zapłacić 1 złoty, mówi profesor.

Technologia Blockchain, zdaniem Deloitte, może być też wykorzystywana do pobierania podatków i rozliczania VAT.

Blockchain może być wykorzystywane jednak nie tylko w obszarze dotyczącym finansów.
Są kraje, np. Estonia, które wykorzystują technologię do chronienia swoich rejestrów państwowych albo do przeprowadzania przetargów publicznych.  

Wikipedia: Blockchain lub łańcuch bloków (czasem też łańcuch blokowy) - zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych[1] zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych.

W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub mówiąc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna w rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy.

Karolina Mózgowiec, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej