NIK krytykuje program bioasekuracji. Rząd odpowiada
Program bioasekuracji okazał się nieskuteczny i za drogi. Afrykański pomór świń nadal się w Polsce rozprzestrzenia - Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działalność Ministerstwa Rolnictwa w tym zakresie.
2018-01-30, 09:48
Posłuchaj
Tam, gdzie bioasekuracja została wprowadzona - nowych ognisk ASF nie stwierdzono - odpowiada wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski. Zapowiada wprowadzenie zasad bioasekuracji na teren całej Polski.
- Osiągnęliśmy zamierzony cel. W gminach gdzie został prowadzony program bioasekuracji nie było nowych ognisk ASF. Najwyższa Izba Kontroli wraz z Inspektoratami Powiatowymi Lekarzy Weterynarii oczywiście znaleźli mankamenty, które my już zauważyliśmy wcześniej. W związku z tym pojawiły się m.in. nowe etaty dla lekarzy weterynarii w tych województwach, aby wzmocnić działania programów dotyczących bioasekuracji. Pracujemy również nad rozszerzeniem obszaru objętego zasadami bioasekuracji na teren całego kraju – wyjaśnia rozmówca.
Wsparcie finansowe dla rolników
Rolnicy mogą liczyć na pomoc unijną, bo w strefach objętych ASF działa Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Są środki na wdrożenie zasad bioasekuracji, czyli na budowę niecek, mat, śluz dezynfekcyjnych. Prócz tego, jeśli ktoś zaprzestaje produkcji trzody chlewnej, rekompensujemy straty. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków na kredyty oprocentowane na 0 procent na zobowiązania cywilno-prawne producentów zajmujących się chowem trzody chlewnej. W ramach pomocy de minimis zwracamy producentom rolnym w strefach 50 proc. kosztów środków dezynfekcyjnych, mat, czyli podstawowych elementów dotyczących bioasekuracji - mówi Rafał Romanowski.
Powstanie mur
Powstanie zapora na wschodniej granicy, która uniemożliwi przedostawanie się stamtąd zarażonych dzików.
- Ustawa z 14 grudnia 2017 roku pozwala na budowę zapory na granicy wschodniej białorusko-ukraińsko-polskiej właśnie przeciw migracji dzików. Pan premier stwierdził, że pieniądze na taką inwestycję oraz podwyższone standardy bioasekuracji w budżecie państwa muszą się znaleźć - dodał wiceminister rolnictwa.
Wiceminister przypomniał, że program bioasekuracji nie służy do zwalczania ASF, lecz ma chronić gospodarstwa przed przedostaniem się wirusa do stad hodowlanych. Dotąd było 107 takich przypadków. Zarażonych dzików znaleziono ponad 1100. Na tę chorobę nie ma lekarstwa.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, abo
REKLAMA