Płatności bezgotówkowe. Firmy mogą liczyć na wsparcie

Możliwość bezpłatnego testowania do 3 terminali płatniczych przez rok oferuje detalistom Fundacja Polska Bezgotówkowa w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Na ten cel przeznaczono 600 mln zł, dzięki czemu w Polsce ma przybyć około pół miliona nowych terminali płatniczych - mówi dr Mieczysław Groszek, prezes fundacji Polska Bezgotówkowa.

2018-02-19, 07:47

Płatności bezgotówkowe. Firmy mogą liczyć na wsparcie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Płatności bezgotówkowe. Firmy mogą liczyć na wsparcie (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśla, ambicją fundacji jest trwałe przekonanie przedsiębiorców, że płatności bezgotówkowe są dla nich korzystne. Z jednej strony korzystanie z nich może przyczynić się do zwiększenia przychodów, a z drugiej - zwiększa wygodę, na przykład przy zamknięciu dnia, bo wszystko jest zapisane w komputerze.

Autor pomysłu dr habilitowany Michał Polasik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mówi, że badanie "Rynek płatności detalicznych w Polsce" pokazało, że zaledwie jedna czwarta firm akceptuje karty, a jeśli chodzi o stanowiska sprzedaży, to jest to około 31 procent. Kart nie akceptują przede wszystkim mikrofirmy, a tych w Polsce jest bardzo dużo. Problemy z tego typu płatnościami są głównie w punktach usługowych.

Michał Polasik dodaje, że sprzedawcy twierdzą, że koszty terminala są duże, a zainteresowanie klientów nimi - małe.

- Oni po prostu nie spotykają się z sytuacją, że ich klient ma kartę, i uznają że ich biznes toczy się dalej bez tego. Są jeszcze inne obszary, na przykład preferowanie gotówki do rozliczeń. Jeżeli jest to na przykład sklep warzywny no to można sobie wyobrazić, że sprzedawca woli dostać gotówkę, żeby potem zapłacić rolnikom. Widać, że tutaj promowanie kart powinno być sprzęgnięte z promowaniem bezpiecznego obrotu bezgotówkowego w całym łańcuchu biznesowym - zaznacza.

REKLAMA

Chętni do przystąpienia do programu "Polska Bezgotówkowa" mogą się zgłaszać choćby do samej fundacji i tam uzyskają wszelką pomoc. Jak mówi Mieczysław Groszek, więcej praktycznych informacji znaleźć można na stronie www.polskabezgotowkowa.pl oraz u agentów rozliczeniowych.

Do udziału w Programie "Polska Bezgotówkowa" uprawnieni są chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych. Swój udział można zgłaszać w ciągu 3 lat, czyli do końca 2020 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej