Rośnie rola i udział kobiet w biznesie, ale…
Kobiet nadal jest za mało w biznesie. Tylko jedna na trzy firmy prowadzona jest prze kobiety.
2018-03-08, 20:03
Posłuchaj
W najnowszym zestawieniu Women in Work Index 2018, który pokazuje sytuację kobiet na rynku pracy w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polska zajęła wysokie 9 miejsce.
Awans Polski w rankingu obrazującym sytuację kobiet
W ciągu ostatnich 16 lat awansowaliśmy w tym indeksie aż o 10 miejsc, i jest to jeden z najlepszych wyników w całym OECD.
− Dane pokazują, że sytuacja kobiet na rynku pracy się poprawia, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia - mówi Katarzyna Wierzbowska, prezes Fundacji Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.
Jak wylicza, tylko jedna na trzy firmy jest prowadzona przez kobietę, odsetek kobiet bezrobotnych jest wyższy od odsetka bezrobotnych mężczyzn.
REKLAMA
Chociaż, jak dodaje, w ostatnim czasie nastapił rozkwit przedsiębiorczości kobiet.
Nadal różnice w wynagrodzeniach między mężczyznami a kobietami
Z indeksu wynika, że różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn wynosi 7%. I jest to jeden z najniższych wskaźników w krajach OECD. Z drugiej strony, z danych resortu rodziny wynika, że kobiety w Polsce zarabiają średnio od 7 do 18,5% mniej niż mężczyźni, co daje średnio o 700 zł brutto niższe zarobki miesięcznie. To ciągle duże różnice. Poprawić sytuację kobiet na rynku pracy mogłoby instytucjonalne wsparcie.
− I dotyczy ono np. zapewnienia miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci, a także wsparcia dla kobiet po powrocie z urlopu macierzyńskiego, np. poprzez umożliwienie pracy zdalnej, mówi ekspertka.
Jak jednocześnie radzi, kobiety nie powinny się bać prosić o więcej, negocjować, mieć ambitne plany, wspierać inne kobiety a także uczyć swoje córki, na przykład informatyki.
REKLAMA
Z badań wynika, że jednym z istotnych czynników wpływających na lukę płacową jest fakt, że kobiety często przerywają karierę, aby zająć się opieką nad dzieckiem w trakcie urlopu macierzyńskiego, czy rodzicielskiego. Nawet chwilowa utrata kontaktu z rynkiem pracy przekłada się na ścieżkę rozwoju zawodowego.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA