Umowy CETA i NAFTA otwierają kanadyjski i amerykański rynek
Kilka miesięcy temu - pod koniec września ubiegłego roku - w życie weszła umowa między Unią Europejską a Kanadą - CETA.
2018-03-13, 19:17
Posłuchaj
Umowa ta przynosi ogromne ułatwienia, bo nie tylko znosi cła na większość towarów, ale też wymogi formalne.
− CETA ułatwia też uznawanie uprawnień zawodowych oraz, co ważne, dostęp do rynku zamówień publicznych - mówił w radiowej Jedynce Łukasz Karpiesiuk, Partner w Kancelarii SSW Pragmatic Solutions.
Rynek zamówień publicznych w Kanadzie dostępny dla unijnych firm
Jak podkreśla, rynek zamówień publicznych w Kanadzie będzie dostępny dla unijnych przedsiębiorców praktycznie bez żadnych ograniczeń.
− Dostępne będą przetargi tak władz centralnych jak i lokalnych, mówi gość radiowej Jedynki
REKLAMA
I dodaje, że informacje o zamówieniach rząd Kanady musi publikować w centralnym rejestrze dostępnym on-line.
− Czyli o zamówieniach budowlanych czy transportowych za Oceanem będzie można dowiedzieć się w Polsce z sieci, sprzed swojego komputera, mówi ekspert.
Rynek kanadyjski coraz bardziej atrakcyjny
Atrakcyjność rynku kanadyjskiego rośnie w obecnych czasach, kiedy wojny handlowe prowadzą Stany Zjednoczone.
Przez umowy CETA i NAFTA polscy przedsiębiorcy mogą wchodzić na amerykański rynek
Jak podkreśla ekspert, CETA jest wielkim wyjątkiem w obecnym świecie, jest to najdalej idąca umowa o wolnym handlu i w połączeniu z umową o wolnym handlu NAFTA – zawartą między USA, Kanadą i Meksykiem, daje dodatkowe możliwości polskim przedsiębiorcom wejścia na amerykański rynek.
REKLAMA
Polski towar po przetworzeniu w Kanadzie, może jechać bez cła do USA
Tyle, że jak podkreśla gość radiowej Jedynki, towar, który wejdzie na rynek kanadyjski bez cła, nie będzie mógł pojechać w ramach NAFTA do USA bez przetworzenia.
− Tyle, że nie jest to coś, co jest poza zasięgiem polskiego przedsiębiorcy – i mowa jest tu o otwarciu oddziału, montowni, co umożliwia nabycie statusu kanadyjskiego dla towaru, który oparty jest o polskie surowce, i następnie skorzystanie z preferencji zawartych w umowie NAFTA ,wyjaśnia ekspert.
W latach ubiegłych Kanada była naszym dziesiątym partnerem gospodarczym wśród krajów spoza Unii Europejskiej. Wśród towarów, którymi podbijaliśmy rynek kanadyjski, były maszyny i części do maszyn, jabłka, wódka, czekolada i meble.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA
REKLAMA