Są unijne środki na politykę senioralną dla gmin, firm i organizacji
Samorządy powinny mieć oczy szeroko otwarte - są duże pieniacze na politykę senioralną w regionach.
2018-03-23, 19:04
Posłuchaj
Nasze społeczeństwo się starzeje - w Polsce już mamy 9 milionów osób starszych - to rodzi ogromne wyzwania.
Potrzebne są domy seniora, domy opieki dziennej dla osób starszych. Tych miejsc przybywa, ale potrzeby nadal są znacznie większe. I ich liczba powinna się zwiększyć, bo w tym roku na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych rząd przeznaczy 80 milionów złotych.
Unijne pieniądze dla placówek dla seniorów
− To rekordowa kwota w historii. Na powstawanie i remont takich placówek dla seniorów są też pieniądze unijne - mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
I wyjaśnia, że po te środki mogą sięgać nie tylko samorządy, ale i przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz gminy.
REKLAMA
Fundusze na budowę i utrzymanie ośrodków dla seniorów
− Są dwie linie finansowania – Europejski Fundusz Społeczny, z którego pochodzą środki na funkcjonowanie takich placówek oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, skąd można uzyskać środki na budowę czy remonty placówek opiekuńczych, wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
I dodaje, że oba strumienie finansowe są realizowane przez regionalne programy operacyjne. Informacje na ten temat można znaleźć w każdym urzędzie marszałkowskim.
Na adaptację mieszkań ma też środki BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego też ma program bezzwrotnych dotacji na adaptację mieszkań chronionych. Gminy mogą z tego korzystać.
Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, beneficjentem może tu też być gmina, która może uzyskać dopłatę w wysokości 25 proc. kosztów mieszkania chronionego.
REKLAMA
I dodaje, że takie adoptowane dla potrzeb seniorów mieszkanie może być jedno w budynku.
W regionach realizowane są także na przykład programy rewitalizacji wsi i miast. Tam też są środki do wykorzystania na przykład na mieszkania chronione.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA