Walka ze smogiem: rząd policzy „kopciuchy”, dołoży do ich wymiany

Rząd chce z gminami policzyć tak zwane „kopciuchy". To piece, które najbardziej zanieczyszczają powietrze, bo w nich właśnie można palić paliwami bardzo złej jakości.

2018-04-03, 20:21

Walka ze smogiem: rząd policzy „kopciuchy”, dołoży do ich wymiany
"Kopciuch", zdjęcie ilustracyjne. Foto: www.pixabay.com

Posłuchaj

Jak rząd chce wyeliminować "kopciuchy" w polskich gospodarstwach, mówi w Polskim Radiu 24 dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energii z Instytutu Analiz badań i Certyfikacji./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jednym z dwóch najważniejszych elementów programu „Czyste powietrze” jest wprowadzenie norm jakościowych dla kotłów na paliwo stałe.

Za smog odpowiadają „kopciuchy”

„Chodzi o to, żeby nie produkować w Polsce już kopciuchów” - powiedział ostatnio rządowy pełnomocnik ds. programu „Czyste powietrze”.

− To dobre podejście, bo piec piecowi nierówny - mówi dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energii z Instytutu Analiz badań i Certyfikacji.

Jak wyjaśnia, dla środowiska najlepsza jest generacja pieców piątej kategorii.

REKLAMA

Powstanie program wspierający wymianę starych pieców

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i resort środowiska przygotowuje Program pt. "Krajowy Pakiet Czyste Powietrze". Nowy program ma łączyć modernizację z wymianą źródła ciepła - właściciele domów otrzymają dotacje do pieców. To powinno zachęcić nas i przekonać do szybszej wymiany pieców.

Najskuteczniejsze są dopłaty i dotacje

 Jak dodaje gość Polskiego Radia, doświadczenia wskazują, że dotacje są najskuteczniejsze.

Przypomina, że koszt nowoczesnego pieca to nawet kilkanaście tysięcy złotych, i taka inwestycja może przekraczać możliwości przysłowiowego Kowalskiego.

− Stąd potrzeba stworzenia takiego programu, który zakładałby dofinansowanie wymiany pieców, mówi gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Dotacja albo odpis od podatku

Nowy program będzie obejmował dotacje, które będą zależeć od zamożności właścicieli domów, więcej dostaną ci najubożsi. Dla tych zamożniejszych przewidziana jest ulga inwestycyjna, którą będzie można odpisać od podatku.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej