Szybki spadek ceny rubla. Rosjanie pozbywają się waluty

W ostatnich dwóch dniach wartości rosyjskiej waluty gwałtownie spadła. Z tego powodu Rosjanie zaczęli sprzedawać ruble, kupując za to euro i dolary. Zdaniem analityków ostra przecena rubla ma związek z nowymi amerykańskimi sankcjami, nałożonymi na Rosję.

2018-04-11, 09:26

Szybki spadek ceny rubla. Rosjanie pozbywają się waluty
Bank Centralny Rosji, aby ratować walutę podniósł także główną stopę procentową z 9,5 procent do 20 procent.Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Rosjanie kupują euro i dolary (IAR/Maciej Jastrzębski)
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu Departament Skarbu USA ogłosił restrykcje wobec części rosyjskich oligarchów i ich firm, a także wpisał na "czarną listę" osób objętych ograniczeniami 17 urzędników z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina. To amerykańska odpowiedź na międzynarodowe działania Rosji.

Rosjanie w panice?

Według gazety „Moskiewski Komsomolec”, Rosjanie ustawiają się w kolejkach, aby zamienić ruble na euro lub dolary. Na wartości tracą także akcje rosyjskich firm. Objęci amerykańskimi sankcjami oligarchowie do tej pory stracili łącznie kilkadziesiąt miliardów dolarów. Radio Svoboda podało, że flagowe firmy rosyjskich oligarchów znalazły się trudnej sytuacji, a ceny ich akcji spadły nawet o 50 procent. Analityk giełdowy Igor Nikołajew, w rozmowie z rozgłośnią Echo Moskwy zauważył, że "Rosjan czeka przyszłość nie do pozazdroszczenia".

Kreml pomoże

Premier rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew zapowiedział przygotowanie programu pomocy dla biznesmenów dotkniętych amerykańskimi sankcjami. Doniesienia te skomentował politolog Gleb Pawłowski, który przewiduje, że Kreml wyciągnie pieniądze z budżetu państwa, aby ratować "przyjaciół Putina", co odbije się na kieszeni przeciętnego obywatela. Stany Zjednoczone nakładając na Rosję sankcje zaznaczyły, że jest to reakcja na działania Moskwy, które destabilizują sytuację na świecie. Biały Dom wskazał między innymi na aneksję Krymu, wojny w Donbasie i Syrii oraz ingerowanie w procesy polityczne krajów Unii Europejskiej i USA.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej