Kopalnia Złoczew zagrozi środowisku i rolnictwu?

Polska Grupa Energetyczna chce zbudować kopalnię węgla brunatnego w miejscowości Złoczew w województwie łódzkim. Zdaniem ekologów rodzi to poważne zagrożenia dla środowiska. Straty może też ponieść rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze. Takie wnioski płyną z opublikowanej przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i Fundację Greenpeace Polska analizy dr. Benedykta Peplińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

2018-04-16, 08:34

Kopalnia Złoczew zagrozi środowisku i rolnictwu?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Kopalnia Złoczew zagrozi środowisku i rolnictwu? (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Anna Meres z Greenpeace Polska podkreśla, że wydobywanie węgla metodą odkrywkową ma fatalne następstwa - przede wszystkim powoduje osuszenie gruntów, stawów i cieków wodnych w okolicach kopalni.

- Następstwem tego są straty w rolnictwie i w przetwórstwie rolno-spożywczym - dodaje.

Poważne straty dla rolników i producentów?

Z  danych zawartych w opracowaniu dr. Benedykta Peplińskiego wynika, że straty spowodowane budową kopalni Złoczew będa bardzo duże. Jak mówi Anna Meres, w okresie 76 lat, czyli od rozpoczęcia odwadniania terenu do pełnej odbudowy podziemnych poziomów wodonośnych, ubytek przychodów w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym wyniesie od 5 do nawet 18 miliardów złotych.

Zdaniem Anny Meres strat nie zrównoważą zyski samorządów z podatków oraz powstanie nowych miejsc pracy.

REKLAMA

- Samorządy będą miały zyski z posiadania kopalni na swoim terenie, ale wpłyną one do kasy gminy, a nie do rolników, którzy poniosą straty. Z jednej strony mówimy, że powstaną nowe miejsca pracy, a z drugiej strony - o setkach, jeżeli nie tysiącach rolników, którzy tę pracę stracą. Trzeba wziąć pod uwagę to, że budowa kopalni Złoczew zakłada przesiedlenie około 3 tysięcy ludzi. Te korzyści są więc bardzo pozorne - zaznacza.

Jeszcze nie wszystko jest przesądzone

Zapoczątkowany został już proces udzielania zezwolenia na budowę kopalni - 28 marca wydana zostana decyzja środowiskowa dla jej budowy. Na jej podstawie inwestor będzie mógł ubiegać się o koncesję na wydobycie węgla ze złoża Złoczew. Greenpeace zapowiada odwołanie się od decyzji.

Na obszarze Polski zaobserwowano już negatywne skutki działania kopalni odkrywkowych, związane z powstaniem leja depresji.  Na przykład Noteć, siódma  co do wielkości rzeka w kraju, zanika na odcinku 35 kilometrów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej