Obroty handlowe Polski z USA w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dol.

Polska chce zwiększyć współpracę gospodarczą z USA. We wzmocnieniu relacji gospodarczych służyć ma rozpoczynająca się dzisiaj wizyta polskiej delegacji, której przewodniczy wicepremier Jarosław Gowin, w składzie jest też m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

2018-04-23, 09:48

Obroty handlowe Polski z USA w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dol.
Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dol., co przekłada się na ponad 220 tys. miejsc pracy. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Wicepremier Jarosław Gowin rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. W ciągu najbliższych czterech dni odwiedzi Waszyngton, Nowy Jork, Houston i Richmond. Za oceanem wicepremierowi towarzyszą minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wicemarszałek senatu Adam Bielan. Szczegóły nasz waszyngtoński korespondent Marek Wałkuski/Pols
+
Dodaj do playlisty

− To dobry moment na zacieśnianie relacji i pokazanie, jak dużo mamy do zaoferowania - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przed wylotem do USA.

−  Jedziemy wzmacniać nasze relacje. To dobry moment na ich zacieśnianie i pokazywanie jak dużo Polska ma do zaoferowania. Nasze ambicje sięgają dalej niż poczucie satysfakcji płynące z korzystnych trendów w obrotach handlowych. Chcemy te obiecujące tendencje znacząco wzmacniać, animować i przekształcać w kierunku ścisłego partnerstwa strategicznego, szczególnie w obszarze innowacyjnych gałęzi biznesu, powiedziała PAP minister.



Jak dodała, jednym z punktów pobytu jest spotkanie z amerykańskimi i polskimi przedsiębiorcami na temat powołanej przez premiera Morawieckiego na początku kwietnia Polskiej Izby Handlowej.

− Teraz w USA będziemy pokazywać amerykańskim i polskim przedsiębiorcom siłę naszej gospodarki. O niej będziemy też rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiej administracji, Polonią. Zaplanowane są spotkania m.in. z Atlantic Council, Heritage Fundation. Plan jest bardzo napięty, ale chcę swój pobyt w Stanach wykorzystać w 100 proc. do promowania konkurencyjnej i atrakcyjnej oferty, którą mamy.

REKLAMA



Wartość amerykańskich inwestycji u nas szacuje się na blisko 42 mld dol., co przekłada się na ponad 220 tys. miejsc pracy. Polscy przedsiębiorcy również wykazują coraz większe zainteresowanie rynkiem amerykańskim. Obecnie w Stanach działa ok. 60 polskich firm.

Istotnym, ważnym punktem wizyty będzie podpisanie bilateralnej umowy o współpracy naukowo-technicznej.

Będzie to impuls stymulujący wspólne przedsięwzięcia w tym zakresie. Mamy nie tylko silną gospodarkę, ale przede wszystkim dobrze wykształconych ludzi, zdolnych studentów wygrywających prestiżowe konkursy IT, cały segment inżynierów IT o światowej renomie. To jest nasz niebywale cenny kapitał. Skoncentrowanie się na wątku B+R jest dla nas szczególnie istotne, m.in. w kontekście wzmacniania innowacyjności czy naszej nowej polityki inwestycyjnej, mówi Emilewicz.

REKLAMA

Polska i USA podpiszą dziś umowę o współpracy naukowo-technicznej

Polska i Stany Zjednoczone podpiszą dziś umowę o współpracy naukowo-technicznej. W rozmowach o współpracy naukowej i gospodarczej w Stanach będą rozmawiali przedstawiciele resortów nauki, przedsiębiorczości i zdrowia.

Polska delegacja spotka się z urzędnikami Departamentu Stanu, kongresmenami, ambasadorami i przedstawicielami firm. Resorty nauki i zdrowia chcą skupić się na kwestiach związanych z medycyną i biotechnologią oraz na polsko-amerykańskich projektach dotyczących badań onkologicznych.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej