Budżet UE : komisarze UE uzależniają wypłatę unijnych środków od przestrzegania praworządności

Wszyscy komisarze opowiedzieli się za uzależnieniem wypłaty unijnych funduszy od praworządności i niezawisłości sądownictwa.

2018-04-25, 19:24

Budżet UE : komisarze UE uzależniają wypłatę unijnych środków od przestrzegania praworządności
Wszyscy komisarze UE opowiedzieli się za uzależnieniem wypłaty unijnych funduszy od praworządności i niezawisłości sądownictwa. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Wszyscy komisarze opowiedzieli się za uzależnieniem wypłaty unijnych funduszy od praworządności i niezawisłości sądownictwa. Poinformowała o tym po spotkaniu komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Vera Jourova. Ostateczne ustalenia dotyczące uruchamiania tego mechanizmu będą znane 2 maja./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Poinformowała o tym po spotkaniu komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Vera Jourova. Ostateczne ustalenia dotyczące uruchamiania tego mechanizmu będą znane 2 maja.

Za tydzień rozpoczyna się debata w sprawie budżetu na 2021-2027


To była ostatnia debata unijnych komisarzy przed opublikowaniem w przyszłym tygodniu projektu budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027.

Do niego będzie dołączony projekt rozporządzenia warunkujący przyznawanie funduszy od gwarancji niezawisłego i sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości, by - jak mówią urzędnicy - nie było wątpliwości w ewentualnych postępowaniach dotyczących korupcji i nadużyć przy wykorzystywaniu unijnych funduszy.

Decyzja o powiązaniu budżetu  z praworządnością zapadnie za tydzień

"Kolegium komisarzy jest za wprowadzeniem mechanizmu praworządności, ale jeszcze nad tym pracujemy. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu" - dodała Vera Jourova.

REKLAMA

Groźba zamrażania wszystkich funduszy, nie tylko Spójności

Z ustaleń Polskiego Radia wynika, że Komisja chce, by zamrażane mogły być wszystkie fundusze, nie tylko spójności, których Polska jest obecnie największym beneficjentem. Ponadto większość komisarzy chce, by to sama Komisja mogła podejmować decyzję w tej sprawie. Niektórzy sugerowali, że głos powinny mieć też unijne kraje.


Przedstawiciele polskiego rządu krytycznie oceniali w przeszłości pomysły powiązania funduszy z praworządnością lub niezawisłością sądów, bo uważali, że pozwalają one na dużą dozę uznaniowości. Oficjalnie Warszawa przedstawi swoje stanowisko po zapoznaniu się z propozycją Komisji.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej