ARiMR pomaga hodowcom w sprawie ASF

2018-04-26, 07:43

ARiMR pomaga hodowcom w sprawie ASF
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma w swojej ofercie różne mechanizmy pomocy rolnikom zajmującym się hodowlą trzody chlewnej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń. Jednym z nich jest wsparcie dla rolników utrzymujących nie więcej niż 50 sztuk zwierząt, którzy otrzymali nakaz wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu niespełnienia wymagań związanych z ASF.

Posłuchaj

ARiMR pomaga hodowcom w sprawie ASF (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Arkadiusz Szymoniuk, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówi, że pomoc otrzymają rolnicy, którzy otrzymali decyzję powiatowego lekarza weterynarii, nakazującą im zabicie posiadanych świń i zakazującą ich utrzymywania. Dodatkowo stado musi znajdować się na obszarze zagrożonym chorobą, a rolnik w okresie referencyjnym, od 1 lipca 2016 roku, do 30 czerwca 2017 roku, nie mógł posiadać więcej niż 50 świń.

Jeszcze 3,5 miesiąca na wnioski

 
Rolnik może składać wnioski o pomoc w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co stanowi dla niego duże ułatwienie, bo biura są w całej Polsce - jest ich 314. Jak mówi Arkadiusz Szymoniuk wnioski należy składać do 14 sierpnia tego roku.
 
Rolnik w biurze musi przedstawić oświadczenie o nieutrzymywaniu świń, świadectwo zdrowia (jeżeli świnie ubija bądź sprzedaje do rzeźni), a w przypadku uboju na użytek własny - dokument mówiący o badaniu przed- lub poubojowym, wystawionym przez lekarza weterynarii.

Realne wsparcie

Jak podkreśla wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w wypadku prosiąt do 20 kilogramów rolnik może liczyć na wsparcie w wysokości 190 złotych, a w wypadku większych świń - nawet 300 złotych. Arkadiusz Szymoniuk apeluje przy tym do rolników, by jak najszybciej wykonywali decyzje powiatowego lekarza weterynarii w sprawie uboju świń i składali wnioski do ARiMR w sprawie pomocy.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

Wróć do strony głównej