Nowe technologie zmieniają rynek ubezpieczeń
Nowe technologie powodują, że ubezpieczyciele muszą myśleć o kolejnych ryzykach w ubezpieczeniach majątkowych. W naszych domach coraz częściej pojawiają się inteligetne urządzenia, lodówki, które nam robią zakupy czy pralki, które same wybierają program prania. Wyobraźmy sobie, że taka pralka zniszczy nam drogą sukienkę, a lodówka kupi zapas cukru na cały rok, zamiast na miesiąc. Kogo pociągnąć do odpowiedzialności? Kogo i w jakim zakresie ubezpieczyć?
2018-05-09, 07:50
Posłuchaj
Magdalena Marciniak z Grupy Ubezpieczeniowej Europa mówi, że te pytania pojawiają się coraz częściej, także w kontekście samochodów autonomicznych. Dodaje, że świecie ubezpieczeń już teraz toczy się dyskusja, czy na przykład OC w przypadku takich pojazdów ma rację bytu. Potrzebne jest także znalezienie odpowiedzi na pytanie, kto ma w takich przypadkach płacić odszkodowania - producent auta, twórca jego oprogramowania czy twórca infrastruktury.
Współpraca wymagana
Kazimierz Majdański z Ergo Hestia uważa, że w tej kwestii potrzebna będzie współpraca ubezpieczycieli.
- Będziemy musieli między sobą porozumiewać, czy to był błąd po stronie producenta lodówki czy pralki, czy po stronie dostawcy i internetu. Trzeba będzie ustalić, który ubezpieczyciel to pokryje - podkreśla.
Jak się bronić przed hakerami?
Innym nowym ryzykiem są ataki hakerskie, przed którymi chronią się obecnie najczęściej przedsiębiorcy – chociaż i tak za rzadko. Jak mówi Kazimierz Majdański, obecnie firmy mogą się ubezpieczyć od strat poniesionych w wyniku cyberataku. Wskazuje przy tym, że przedsiębiorcy boją się przede wszystkim, że hakerzy wstrzymają ich produkcję, i tu jeszcze jest, zdaniem Kazimierza Majdańskiego, pole do działania dla firm ubezpieczeniowych.
Co ubezpieczamy?
Straty finansowe łatwiej oszacować. Trudniej postępować w sytuacji, gdy mamy atak na osobę prywatną. Magdalena Marciniak zaznacza, że w takich przypadkach dochodzą też na przykład straty moralne i reputacyjne, które trudno jest wycenić. W takich sytuacjach - dodaje Marciniak - ubezpieczyciele wstają przed wyzwaniem, co tak naprawdę powinno być przedmiotem ubezpieczenia.
Innym takim wyzwaniem są zmiany klimatyczne. Okazuje się, że mapy powodziowe szybko się deaktualizują, a huragany coraz częściej występują tam, gdzie wcześniej ich nie było.
O nowych ryzykach w ubezpieczeniach majątkowych rozmawiano w Spocie w czasie szóstego Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
REKLAMA