Wyjeżdżasz z biurem podróży? Będziesz lepiej chroniony. Wkrótce nowe przepisy

Klienci biur podróży, a także innych organizatorów wyjazdów zyskają nowe prawa. Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa ustawa o usługach turystycznych, która przystosowuje nasze prawo do regulacji unijnych.

2018-05-17, 08:28

Wyjeżdżasz z biurem podróży? Będziesz lepiej chroniony. Wkrótce nowe przepisy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Wyjeżdżasz z biurem podróży? Będziesz lepiej chroniony (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Klienci biur podróży już dziś są dobrze chronieni w przypadku niewypłacalności biura. Teraz podobną ochroną zostaną objęte osoby, które korzystają z tzw. usług powiązanych. Dr Dominik Borek z Ministerstwa Sportu i Turystyki mówi, że do tej pory na stronach z tanimi lotami można było wraz z biletem lotniczym wykupić na przykład pobyt w hotelu czy wynajęcie samochodu.

- Faktycznie było to powiązanie usług turystycznych, ponieważ linia lotnicza ułtawiała nam zawarcie kolejnej umowy. Na gruncie nowych przepisów klient w takim przypadku będzie chroniony w wypadku niewypłacalności - wyjaśnia.

Kłopotliwe zmiany ceny

Wszyscy podróżni przed zawarciem umowy mają otrzymywać pakiet informacji o swoich prawach i obowiązkach. Będą tez lepiej chronieni w przypadku zmiany ceny wycieczki.

- Umowa będzie musiała okreslić, w jaki sposób będą obliczane te zmiany ceny. Mamy wskazane w ustawie, że to będzie na przykład wskutek zmian kosztów paliwa, kursów walut lub zmiany podatków od usług turystycznych. Ważne jest to, że jeśli przedsiębiorca przewidzi taką sytuację w umowie, to będzie musiał też analogicznie, co będzie w momencie obniżki kosztów - wskazuje dr Dominik Borek.

Wtedy będzie można ubiegać się o obniżenie ceny. Turysta będzie mógł też złożyc reklamację w ciągu trzech lat od zakończenia wyjazdu.

Branża musi się dostosować

Cezary Kasprowicz, wicepres oddziału mazowieckiego Polskiej Izby Turystyki liczy, że klienci nie będą nadużywali swoich praw.

REKLAMA

- Są pewnie przepisy, które mówią, że na przykład już dziś trzeba wiedzieć, o której turysta za cztery miesiące będzie miał wylot. Nie wiemy, jakie będa interpretacje prawne, ale nie chcemy takich sytuacji, że turysta wyjeżdżając już był niezadowolony i szukał jakiś 'haków' - mówi Cezary Kasprowicz.

Czas wejścia w życie nowych przepisów jest kłopotliwy dla branży, bo jest to sam środek sezonu. Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski jest jednak zdania, że nie przeszkodzi to jednak w biciu kolejnych rekordów.

- Branża jest w dobrej kondycji finansowej, bije rekordy, jeżeli chodzi o sprzedaż. 25 procent wzrostu rok do roku, to są zjawiska do tej pory niespotykane w Polsce i w Europie - dodaje.

W zeszłym roku z wyjazdów zorganizowanych skorzystało 2,5 miliona osób.N a czele najchętniej wybieranych krajów były Grecja, Turcja i Hiszpania.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Karolina Mózgowiec, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej