Komisja Europejska proponuje kilkumiliardowe cięcia budżetu na rolnictwo dla Polski
Prawie 19 miliardów euro przewidziała Komisja Europejska na dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników w nowym, unijnym budżecie. Natomiast na rozwój obszarów wiejskich ma być przeznaczonych około 8 miliardów euro, potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje Polskiego Radia. To oznacza prawie 6-miliardowe cięcia w rolnictwie w porównaniu z obecnym budżetem.
2018-06-01, 14:00
Posłuchaj
Ponadto Komisja postanowiła zaostrzyć kryteria dotyczące możliwości przesuwania pieniędzy między funduszem rozwoju obszarów wiejskich a pulą przewidzianą na dopłaty bezpośrednie. Obecnie można przesuwać do 25 procent środków, by zwiększyć dopłaty, w nowym budżecie ma to być 15 procent. To na razie propozycja Komisji Europejskiej dotycząca wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027.
Będzie mniej pieniędzy na rolnictwo w nowym, unijnym budżecie dla Polski. Komisja Europejska zaproponowała prawie 19 miliardów euro na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Natomiast na rozwój obszarów wiejskich ma być przeznaczonych około ośmiu miliardów euro.
9,2 mld euro na fundusz rozwoju polskich obszarów wiejskich zaproponowała w piątek Komisja Europejska w ramach nowego, zredukowanego budżetu na Wspólną Politykę Rolną. Ograniczone mają być też możliwości przesuwania środków z funduszu na dopłaty bezpośrednie.
REKLAMA
Ogólne cięcia rolnego budżetu to około 5 proc.
Ogólne cięcia w europejskim funduszu rozwoju obszarów wiejskich mają wynieść 5 proc. w stosunku do poprzedniego budżetu w przeliczeniu na ceny bieżące i 12 proc. w przeliczeniu na ceny stałe.
Fundusz na rzecz rozwoju jest wsparciem o charakterze inwestycyjnym; jego celem jest niwelowanie nierówności w poziomie życia regionów wiejskich i miejskich oraz unowocześnianie metod produkcji żywności.
Kilka dni temu Bruksela opublikowała też plan podziału pieniędzy na unijne kraje z polityki spójności. Dla Polski przewidziała ponad 64 miliardy euro. Ostatecznie o kształcie unijnego budżetu zdecydują kraje członkowskie. Wymagana jest jednomyślność.
PAP, IAR, NRG, kw
REKLAMA
REKLAMA