USA na handlowej ścieżce wojennej z Unią?

Czy Unia Europejska i Stany Zjednoczone znajdują się na wojennej ścieżce handlowej – na to pytanie odpowiadali goście audycji Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24.

2018-07-16, 10:43

USA na handlowej ścieżce wojennej z Unią?
Restrykcje handlowe między USA a Unią, ale także między samymi krajami Unii, to praktyka obserwowana od wielu lat.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Czy Unia Europejska i Stany Zjednoczone znajdują się na wojennej ścieżce handlowej – na to pytanie odpowiadali goście audycji Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24:Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha, Kazimierz Krupa, kancelaria prawna Drawbidge oraz Roman Przasnyski, Gerda Broker./Anna Grabowska, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Prezydent USA napisał ostatnio na Twiterze, że UE to wróg, jeśli chodzi o handel.

Z retoryką wojenną mamy do czynienia już od dawna

Jak zauważa Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha, z taką praktyką „wojenną” mamy do czynienia od dawna nie tylko między Unią a Stanami Zjednoczonymi.


Powiązany Artykuł

spotkanie 1200.jpg
Szczyt UE-Chiny: Pekin szuka sojusznika w wojnie handlowej z USA?

Kraje Unii też stosują różne chwyty wobec siebie, broniąc swoich rynków

− I Stany i Unia stosują restrykcje, może nie wprost, w wielu obszarach, wprowadzając takie „pozaukładowe” ograniczenia, zresztą podobnie się dzieje w obszarze Unii Europejskiej, gdzie bardzo często polskie towary natrafiają na poważne problemy. Np. Francja dyskryminuje często nasze produkty i utrudnia napływ polskich towarów do Francji, mówi Sadowski.

I dodaje, że bardzo często gdy np. polscy producenci okien chcą uruchomić eksport do jakiegoś unijnego kraju, to okazuje się, że wtedy pojawiają się dodatkowe wymagania – np. certyfikaty, na których uzyskanie traci się bardzo dużo czasu i kosztuje to sporo pieniędzy.

REKLAMA

Wolny rynek, to częściej teoria niż praktyka

Zgadza się z tym Roman Przasnyski, Gerda Broker, który podkreśla, że wolny rynek jest często pojęciem teoretycznym, a praktyka jest zupełnie inna.

− Zdaję sobie sprawę, że wypowiedzi Donalda Trumpa  są często bardzo kontrowersyjne i zaskakujące, ale trzeba poważnie brać pod uwagę takie stwierdzenia. Przypominam hasło prezydenta USA Ameryka First, i aby Trump aby przywrócić znaczenie USA musi konkurować z mocarstwami, takimi jak Chiny czy Unia Europejska, mówi ekspert.

Dotychczas to USA zbierały profity z funkcji żandarma świata

Kazimierz Krupa, kancelaria prawna Drawbidge, zauważa, że przez dziesiątki lat Stany Zjednoczone zbierały profity z funkcji żandarma świata, i wcale nie czuły się takie pokrzywdzone.

I dodaje, że w handlu międzynarodowym wszyscy są wrogami albo co najmniej konkurentami. I tylko jest kwestią, jak się rozłoży akcenty.

REKLAMA

Unia tak samo zła jak Chiny, tylko mniejsza

−Jeśli Donald Trump mówi, że Unia jest gorsza niż Chiny, tylko jest mniejsza, to mamy kłopot. Bo jeśli tak ustawia priorytety, to z tego nic dobrego nie będzie dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych, mówi Krupa.

−Ta bardzo nieodpowiedzialna polityka Donalda Trumpa, wywołująca wojnę handlową, może być jednym z czynników, które w dużej mierze przyczynią się do nadchodzącego kryzysu gospodarczego, mówi Krupa.

PR24, NRG, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej