Na czym polegały schematy wyłudzeń podatku VAT?
Dziś powołany został skład komisji śledczej ds. VAT, która ma zbadać działania instytucji w latach 2007-2015 i sprawdzić, dlaczego budżet państwa tracił miliardy zł poprzez wyłudzenia vatowskie. To też okazja do tego, aby porozmawiać o stratach budżetu państwa z tytułu niezapłaconego VAT-u. I na ten temat z Michałem Borowskim ekspertem podatkowym BCC i partner w CridoTaxand w Polskim Radiu 24 rozmawiała Elżbieta Szczerbak.
2018-07-20, 18:30
Posłuchaj
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że skala wyłudzeń podatku VAT w minionych latach i straty państwa związane z oszustwami mogły sięgać nawet 250 miliardów złotych.
- Nikt nie wie według jakiej metodologii te straty zostały obliczone i pojawiają się różne dane. Dlatego byłbym bardzo wstrzemięźliwy w podawaniu kwot - uważa Michał Borowski ekspert podatkowy BCC, partner w CridoTaxand. Poza tym - jego zdaniem - nie wszystkie dotyczą wyłudzeń, ale też po prostu niepłacenia tego podatku.
Na czym polegały schematy wyłudzeń podatku VAT?
- One polegały na tym, że w łańcuchu transakcji pojawiał się podmiot z których jeden nie rozliczał należnego podatku - wyjaśnił ekspert. Czyli w całym systemie pojawiał się wyłudzony VAT. Schematy były udoskonalane przez grupy przestępcze.
Co mogło mieć na to największy wpływ na zmniejszenie luki VAT-owskiej ?
W ubiegłym roku udało się jednak lukę w VAT zmniejszyć do ok. 25 mld zł, czyli o ok. 14 proc. potencjalnych wpływów. Zdaniem eksperta największy wpływ miało wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego. - to jest de facto w które natychmiast ministerstwo ma dane elektroniczne i może je analizować. Wiele z tych plików widać czyli czy jeden podmiot zgłosił a drugi nie zapłacił. Czyli od razu można interweniować - podkreślił ekspert.
REKLAMA
Narzędzia do walki z szarą strefą i ograniczenia luki w VAT już mamy, teraz, jak mówi ekspert, wszystko będzie zależało od skuteczności ich wykorzystania.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Elżbieta Szczerbak, kw
REKLAMA