Czym jest PKB? Nie zawsze odczuwamy wzrost gospodarczy
W tym roku polski produkt krajowy bruttoma wzrosnąć o 5 procent. Prawdopodobnie będzie to szczyt naszej koniunktury - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. W kolejnych latach dynamika wzrostu będzie spadać. PKB to bardzo ważny wskaźnik ekonomiczny - czym właściwie jest i jak jest liczony?
2018-08-07, 09:35
Posłuchaj
Główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki mówi, że produkt krajowy brutto jest miarą wielkości gospodarki. Jest on najcześciej wyliczany przez zsumowanie wydatków na konsumpcję, inwestycje i salda obrotów handlowych.
- Poszczególne składniki dodane do siebie pokazują nam, czy gospodarka rośnie, czy też nie - dodaje.
PKB a poziom życia
Jarosław Janecki zwraca uwagę, że często PKB jest błędnie łączone z tym, jaki jest poziom życia w danym kraju. Ekspert podkreśla, że nie ma to tak łatwego przełożenia, bo np. część zysków jest transferowana za granicę, a poza tym PKB nie zawiera w sobie ważnych elementów naszego codziennego życia (np. obowiązków domowych, które też mają wartość), ale też, co oczywiste, szarej strefy.
Spadek PKB to nic niezwykłego
Ekonomista wskazuje, że dynamika PKB jest definiowana przez cykle koniunkturalne - po okresie dynamicznego wzrostu zawsze przychodzi spowolnienie.
REKLAMA
- Dziś mamy wysoką dynamikę PKB, ale za kilka kwartałów będziemy mieli spadek. Nie oznacza to, że zbliżamy się do kryzysu. To efekt cykliczności, obserwowanej przez ekonomistów od lat.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Karolina Mózgowiec, md
REKLAMA